Donald Trumpi ülekaaluka Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste võidu peale sooritas hetkega kannapöörde Euroopa Liidu sisepoliitika, kirjutab Karol Kallas.
Kuni kuuenda novembri hommikuni oli Ungari Euroopa Liidus paariariik ja "viisakad" inimesed peaminister Viktor Orbániga niisama heast tahtest läbi ei käinud. Õigemini, Orbán oli Euroopa Liidu nomenklatuuri silmis putinistist Unmensch, kes vääris vaid põlgust, alandamist ja sõimu. Seda võis ühel kõige jõhkramal kujul vaadata pealt Euroopa Parlamendis toimunud Ungari Euroopa ülemkogu eesistumise tutvustamisel. Hästi võttis alles 9. oktoobril Strasbourgis toimunud parlamendi täiskogu meeleolu kokku Postimehe vasakäärmuslastest välisuudiste toimetaja: "Käesuudlusega alanud Ungari eesistumise tutvustus lõppes tulise tümitamisega".
Viiendal novembril toimusid Ameerika Ühendriikides presidendivalimised. Kuuenda novembri varahommikuks oli selge, et need võitis ülekaalukalt Trump.
Euroopa tipppoliitikutest saavad Trumpiga hästi läbi ainult mõned üksikud ja Orbán on siinpool Lompi üks tema lähedasemaid mõttekaaslasi. Ta on oluline tegija Ameerika Ühendriikide 45. ja 47. presidendiga seotud ja teda toetavates võrgustikes. Kuni 6. novembrini oli see Ungari peaministri jaoks lisamiinuseks. Asjaolule, et Ungari peaminister on Trumpi jaoks tähtis, osutab kasvõi tõik, et 7. novembril toimus Budapestis Euroopa poliitilise ühenduse tippkohtumine. Kuni 5. novembrini räägiti üpris ohtralt kõige kõrgemal tasemel Ungari eesistumise ja selle valitsuse korraldatud ürituste eiramisest. 7. novembril olid Budapestis kohal "kõik". Orbán oli ürituse tähelepanu keskpunktis ja talle pole ilmselt terve tema eluaja jooksul nii palju külje alla poetud, teda patsutatud ja temaga suhelda tahetud. Sellega paistis näiteks eriti silma tuntud tuulenuusutaja Emmanuel Macron. Teise suure sõbrana paistis silma poliitikamaailmas Ungari peaministrist kaugel vastasäärel olev Ühendkuningriigi esipoliitik Keir Starmer.
Budapestis oli kohal isegi Volodõmõr Zelenskõi, kes pidas Orbánit siiani kui mitte just vaenlaseks, siis väga tülikaks inimeseks.
Budapesti kokkusaamistel osales NATO vastne juht Mark Rutte, kes Hollandi peaministrina lubas kunagi Ungari "põlvili suruda".
Kiire sõnavõttude ja intervjuude ülevaade näitab, et Orbáni suhtes ei kõlanud ühtegi halvustavat sõna.
Eesti peaministrile Kristen Michalile jäeti ilmselt õiged märgukirjad saatmata, sest alles 7. novembril avaldas peaministri büroo tüüpiliste Orbáni tümitamise jutupunktidega pressiteate, milles ta lubas: "Peame seisma siin täna tugeva ja kindla Euroopa eest. Euroopa ühtsuse õõnestamine, Ukrainale mineva abi blokeerimine ning agressoriga sõbrustamine meie maailmajagu kestvale rahule lähemale ei aita."