Täiendava tara ehitamine Ungari-Serbia piirile 2016. aasta oktoobris. Foto: Scanpix

Peaministri Viktor Orbáni julgeolekunõuniku György Bakondi teatel vähenes illegaalne sisseränne Ungarisse tänu piiritarade rajamisele 2015. aasta 391 000 juurest juba järgmisel aastal 18 236 peale ning tänavune number on vaid 1184.

Bakondi kõneles piiritarade rajamise otsuse teisel aastapäeval.

“Tehniliste barjääride süsteem on turvaliste piiride võti ning ilma selleta ei ole migrantide massilist saabumist võimalik peatada,” selgitas Bakondi.

Ungari oli kaks aastat tagasi sunnitud otsustavalt reageerima Saksa kantsleri Angela Merkeli avaldusele, et tema võtab omale maale vastu “piiramatus koguses” varjupaigataotlejaid.

Teate peale liikuma läinud masside teele jäi ka Ungari, mis otsustas kiirkorras tarad rajada, sest müüri ehitamine võtnuks liiga kaua aega.

Ungari tarade juures on käinud uudistamas ja ohkimas kõrged ametnikud nagu ÜRO pagulasagentuuri juht Filippo Grandi.

“Kui ma täna piiritara juures seisin, tunnetasin ma, et kogu see süsteem on disainitud hoidma eemal inimesi, kellest paljud põgenevad sõja ja tagakiusu eest,” ütles Grandi.

Bakondi on rõhutanud, et “tara ründajad pooldavad seda, et ilma igasuguse kontrollita lubataks maale siseneda suurtel inimhulkadel.”