Ungari justiitsminister Judit Varga. Foto: Scanpix

Ungari justiitsministeeriumis on valmimas eelnõu, mille eesmärgiks on reguleerida rahvusvaheliste sotsiaalmeediahiidude tegevust. Vastavasisulise avaldusega tuli välja Ungari justiitsminister Judit Varga. Kavas olev eelnõu on plaanis parlamenti lugemisele saata käesoleva aasta kevadel.

Seaduse eesmärgiks on luua "õigusekindel, läbipaistev ning avalikkuse poolt kontrollitav" sotsiaalmeedia keskkondade toimimise õigusruum.

Varga väljendas nördimust konservatiivse maailmavaatega kodanike hääle variblokeerimise suhtes, mis pole kooskõlas sõnavabaduse ning võrdse kohtlemise printsiipidega.

Ungari justiitsminister süüdistas Facebooki kristlike, konservatiivsete ja parempoolsete häälte vaigistamises küberruumis. Facebooki kohalik esindaja sõnas, et sotsiaalmeediahiid ei ole mitte kunagi blokeerinud Ungari justiitsministri isiklikku Facebooki kontot.

Mitmed Ungari ametnikud on juhtinud tähelepanu USA endise presidendi Donald Trumpi sotsiaalmeedia kontode blokeerimisele kui poliitiliselt motiveeritud aktsioonile, mille eesmärgiks on ühiskonnas konservatiivsete häälte suukorvistamine.

Sotsiaalmeedia tsensuuri küsimus on Ungaris tõstatunud 2022 parlamendivalimiste eel üheks poliitiliseks võtmeküsimuseks.

Arvamusküsitluste kohaselt on ühendatud opositsiooniparteid jõudnud Orbani valitsusparteiga sisuliselt võrdsele populaarsustasemele ning küsimus sotsiaalmeedia tsensuurist võib saada valimistel kaalukeeleks.

Toimetas Markus Järvi