Kuningas István Püha ratsamonument Budapestis. Foto: Wikipedia

Ungari riigipea János Áder ütles 20. augustil noorte ohvitseride vandeandmise tseremoonial peetud pöördumises, et rahval tuleb "käia kindlameelselt Lääne kultuuri radadel, millega sidus meie tuleviku kuningas István Püha."

Áder tuletas noorohvitseridele meelde, et "István Püha andis meile Ungari südame ja Euroopa südametunnistuse" ning rõhutas, et 11. sajandil valitsenud kuningas "oli teadlik, et rahu sõltub Lääne tsivilisatsiooni säilitamisest."

Ungari on olnud tugev ning suutnud "seista vastu ajaloo tormidele," kuigi olemast on lakanud nii mõnedki suuremad riigid, rääkis riigipea.

Ta tõi esile István Püha veendumuse, et ajalugu on võimalik kujundada, mistõttu too "kogus sõpru ja taotles rahu, sel ajal kui teised valitsejad vaenlasi kogusid."

István Püha pärand on aidanud "ehitada üles sõltumatu, vaba ja euroopaliku riigi, mida mitmed on üritanud vallutada, kuid selle on päästnud nende usk, töö ja järjepidevus, kes aegade tormides ei paindunud," ütles Áder.

"See maa on tuhat aastat meile kuulunud ning jääb meie ühiseks kodumaaks seni, kuni [siin] Euroopa südames leidub inimesi, kes mõistavad ja tunnetavad, mida tähendab kodumaa kõige ülemaks asetada."

István Püha (ca 975–1038) oli Ungari esimene kuningas, kes tõusis Ungari valitsejaks ehk vürstiks aastal 997.

Kuningaks krooniti István aastal 1001. 1028. aastal kaotas ta hõimuvürstide võimu ning jagas seejärel riigi maid nii alamatele kui kirikutele.

Pärast pöördumist Kristuse poole levitas István ristiusku ka oma rahva seas.

http://objektiiv.ee/piiskopid-ja-president-kuulutasid-jeesus-kristuse-poola-kuningaks/