2016. aasta 3. oktoobril sammuvad Serbias Ungari piiri suunas enam kui 300 migranti, kellest üks teatab plakati vahendusel: "Me ei vaja vett, toitu ega midagi, me tahame et te piiri lahti teeksite". Foto: Scanpix

"Kohustuslikud kvoodid on viimaks ometi päevakorrast maha võetud ning kõik on aru saanud, et mingeid kvoote ei tule," ütles reedel Brüsselis Aasia-Euroopa kohtumise (ASEM) istungite vaheajal ajakirjanikele Ungari välisminister Péter Szijjártó.

"Kvoodid pole võimalikud, kuna on Euroopa Liidu liikmesriike, kes ei taha migrante vastu võtta ega taha saada migrandimaadeks," rõhutas Szijjártó. "Samuti ei saa kvoote tulla seetõttu, et Euroopa Liidu liikmesriikide seas ei sünni iialgi nõusolekut kohustuslike ümberasustamiskvootide vastuvõtmise osas."

Minister selgitas, et "Ungari arvates on õige lahendus jätkuvalt see, et kehtestada tuleb selge kord, kus esikohal peab olema Euroopa välispiiride kaitsmine."

Ta täpsustas, et "olukord ei ole muutunud" ning Euroopa Liidus "on ikka veel mõned [riigid], kes tahavad migratsiooniprotsessi hallata, ning need kes tahavad nad peatada.

See vastandumine pole vähimalgi määral lahenenud."

Ta usub, et ka illegaalse migratsiooni rindejoonel paiknevate riikide huvides oleks, et nad ei saaks sinna siseneda. "Seepärast tasub kuulata nende riikide arvamusi, kes illegaalsele migratsioonile selge "ei" tahavad öelda," ütles Szijjártó.

"Ungari toetab lähenemist, et Euroopa Liit ei tohiks kutsuda illegaalseid immigrante, vaid peaks lõpetama neile puru silma ajamise ning selgelt välja ütlema, et kui keegi astub Põhja-Aafrikas inimkaubitsejate laeva pardale, siis pole mingit garantiid, et ta Euroopas maale lastakse," lisas minister.

"Niiviisi saaks radikaalselt vähendada immigratsioonisurvet Euroopale."