Ungari valitsus suurendas 4,5-kordseks toetussumma, mida antakse Ungari naabermaades ungarikeelses õppeasutuses õppijaile.
Seni oli selle suurus 22 400 forinti isiku kohta aastas, alates sellest õppeaastast on aga 100 000 forinti (266,5 eurot) aastas, teatas 12. aprillil Slovakkia ungarikeelne internetiväljaanne „Hírek".
„Hírek" tugines päev varem Budapestis toimunud pressikonverentsil öeldule. Seal teatas kõnealusest muudatusest Ungari valitsuse rahvuspoliitika-kantsler Árpád János Potápi.
Potápi meenutas, et otsus toetada Ungari naabermaades ungari õppekeelega õppeasutustes õppijaid oli sündinud juba paarikümne aasta eest – Viktor Orbáni esimese valitsuse ajal.
Programmi „Sünnimaal ungari keeles" (ungari k.: „Szülőföldön magyarul") kaudu jagatavat toetust on antud alates 2002/2003. õppeaastast. Potápi sõnul tohivad seda toetust saada needki, kes on ungari verd vaid poolenisti, kuid soovivad ikkagi õppida ungarikeelses õppeasutuses.
Potápi rõhutas, et tegu on rahvuse seisukohalt strateegilise tähtsusega ettevõtmisega, mistõttu ei loobu valitsus seda toetamast isegi praegu, mil naabermaal käib sõda ja riigi majandusseis on raskem kui tavaliselt.
„Suurendasime toetuse taotlejateringi: nüüdsest tohivad seda saada kõik alates lastesõimest kuni ülikoolidiplomini," ütles Potápi mainitud pressikonverentsil. Ta tunnistas, et tegu on küll riigieelarve seisukohast senisest suurema väljaminekuga, kuid rahvuse tulevikku silmas pidades on see samm siiski täiesti õigustatud.
Potápi sõnutsi on oluline, et Ungari naabermaade ungarlased säilitaks oma rahvusliku eneseteadvuse, isamaa-armastuse ja kogukondliku elujõulisuse, sestap tulebki toetada just sealseid lapsi ja noori kui ungarluse edasikandjaid.
„Eelmisel õppeaastal andis Ungari valitsus rahalist õppetoetust enam kui 211 000-le välis-ungari lapsele ja noorele," teatas 12. aprillil „Hírek". Senise nelja nädala asemel on taotlusajaks tänavu kuus nädalat: 11. aprillist 24. maini.
Toimetas Tõnu Kalvet