Miljardär George Soros. Foto: Shannon Stapleton, Reuters/Scanpix

Ungari valitsuspartei kavatseb parlamendi ette saata seaduseelnõu, millega nõutaks valitsusvälistelt organisatsioonidelt välismaise rahastuse allikate, ulatuse ja otstarbe avalikustamist, vahendab Breitbart.

Peaminister Viktor Orbani juhitava erakonna Fidesz parlamendifraktsiooni esimees Lajos Kosa ütles reedel, et eelnõu lähtub eesmärgist saada selgust, kuidas välismaalt rahastatud organisatsioonid püüavad mõjutada Ungari ühiskonna suundumusi. Eelnõu plaanitakse parlamendile esitada märtsis.

Orban ise on korduvalt kritiseerinud organisatsioone, mille oluliseks rahastajaks on Ungaris sündinud juudi miljardär George Soros, nimetades neid "välisagentideks", kes püüavad õõnestada demokraatlikult valitud poliitiliste juhtide jalgealust.

Venemaa peaprokuratuur tunnistas juba 2015. aastal ebasoovitavaks Sorose rahastatud Avatud Ühiskonna Fondi ja Koostöö Fondi, nimetades neid ohuks põhiseaduslikele väärtustele ja riigi julgeolekule. Venemaal on Sorose fondi nimetatud ka "pehme agressiooni" kandjaks.

86-aastane Soros rahastab 70 riigis tegutsevat fondide võrgustikku, et toetada väidetavalt inimõigusi, sõnavabadust ja haridust. Sorose fondid on olulised instrumendid multikultuursuse ja liberaalsete hoiakute levitamisel "avatud ühiskonna" edendamise sildi all.

Juba 2015. aastal nõudis George Soros avalikult, et Euroopa võtaks lähiaastatel vastu vähemalt miljon immigranti aastas. Samuti on tema fondide kaudu rahastatud paljusid immigratsiooni pooldavaid organisatsioone.

Eestis on Sorose ideoloogilise agenda esindajaks olnud juba 1990ndate algusest saati Sorose rahastatud Avatud Eesti Fond, mis on toetanud aktiivselt nii homoideoloogia juurutamist Eestis kui ka multikultuurse ühiskonnamudeli rakendamist. Avatud Eesti Fondi juhib juba aastakümneid Mall Hellam.