Süüria immigrandid ületamas Unagri – Serbia piiri

Ungaris toimusid 14.–17. oktoobrini Kesk-Euroopa Kaitsekoostöö lepingu riikide kaitsejõudude õppused, mille käigus harjutati migratsioonikriiside haldamist.

Ungari kaitseministri Tibor Benkő sõnul on illegaalne massiimmigratsioon üks suuremaid Euroopat ähvardavaid ohte, vahendab About Hungary.

Uudisteagentuuri MTI andmetel osales COOPSEC 19 nime kandnud õppustel ligikaudu viissada Ungari, Austria, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Horvaatia ja Poola sõjaväe- ning korrakaitsejõudude ohvitseri. Bosnia-Hertsegoviina, Kreeka, Põhja-Makedoonia, Montenegro, Rumeenia ja Serbia osalesid õppustel vaatlejatena.

Õppuste lõputseremooniast võtsid osa osalevate riikide kaitseministrid ja sõjaväejuhid.

Kaitseminister Benkö sõnul pole Ungari seisukoht migratsiooni osas muutunud. "Muredega, miks inimesed tahavad oma kodumaalt lahkuda, tuleb tegeleda seal, kus need on tekkinud."

Ministri sõnul osaleb igal aastal rahvusvahelistel rahukaitsemissioonidel kaks tuhat Ungari sõdurit, mille üheks eesmärgiks on tagada olukord, et inimesed ei peaks oma kodumaalt põgenema.

"Meie kohus on oma hoida oma esiisade väärtuseid, kombeid, traditsioone ja kultuuri," kuulutas ungari kaitseminister Tibor Benkö oma kõnes.

Õppustel harjutati Ungari ja selle fiktiivse naaberriigi Kollamaa (Yellowlandi) piiril tekkinud migratsioonikriisi administreerimist.

Õppused toimusid kahes osas: staabi- ja inimhulkade haldamisõppustest piiril. Viimase käigus harjutati muuhulgas kuidas saada hakkama näiteks leetriepideemia puhanguga ja kuidas võidelda rahvusvahelise kuritegevusega.

Esimesed Kesk-Euroopa Kaitsekoostöö riikide piiride kaitsmise ja migratsioonivoogude haldamise õppused toimusid 2017. aastal Ungaris.

Türgi president Erdogan on ähvardanud, et kui Euroopa Liit selle Süüriasse tungimise osas liiga palju sõna võtab, siis laseb ta oma riigis pesitsevad immigrandid Euroopa poole lahti.

Peale Türgi ootab näiteks Bosnias Euroopa Liitu pääsemist üle 40 000 immigrandi ja kuna tegemist pole väga jõuka riigiga, siis on nende olukord muutumas üha halvemaks.

Toimetas Karol Kallas.