Urmas Reinsalu valitsuse pressikonverentsil. Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) vastab literaat Jaan Kaplinskile, et Eestil kui Venemaa naabril on valida ida ja lääne vahel ning kolmandat teed ei ole. Kui Eesti satuks Venemaa mõjusfääri, kaotaks ta Reinsalu hinnangul oma vabaduse ja muutuks idanaabri satelliitriigiks.

"Meil on valida ida või lääs. Näiline kolmas tee või miski taoline on tegelikult geopoliitika tõttu ida valimine, sest oleme ruumiliselt Venemaa naabrid," ütles Urmas Reinsalu.

Jaan Kaplinski kirjutas juba oktoobri alguses oma blogis, et Eestile ei oleks mingit erilist kahju sellest, kui ta kuuluks USA mõjusfääri asemel Venemaa omasse. Selline lahendus oleks Kaplinski sõnul geograafiliselt 95 protsenti loomulikum ning tema arvates see varem või hiljem tõenäoliselt ka sünnib.

"Ega midagi muud ei juhtukski, kui siis ei oleks vaba Eestit enam olemas. Oleks üks satelliitriik, mis teeniks Venemaa korruptiivseid ärihuve, venestuks ning tegutseks maailma poliitikas alatuse ja ebaõigluse eestkõnelejana," vahendab portaal Delfi Urmas Reinsalu sõnu.

Reinsalu nõustus Kaplinskiga sada protsenti selles, et geopoliitika pole surnud, vaid täiesti elujõuline ning kogu Eesti vabanemise lugu on võitlus geopoliitikaga. Samas ei kommenteerinud Reinsalu Kaplinski väidet, et Eesti ajakirjandus on Venemaad käsitledes tendentslik.

Jaan Kaplinski 1. oktoobri blogipostitusest tegi 4. novembril uudise portaal Objektiiv ning seejärel kirjutasid sellest ka suured meediaväljaanded nagu Õhtuleht ja Delfi.