ÜRO peasekretär Antonio Guterres arvab, et maailmale on vaja ühtset valitsust, mis suudaks kõrvale heita problemaatilised rahvuslikud huvid.
Ühtse maailmavalitsuse (overarching level of multilateral governance) mõtte esitas Guterres 25. juunil peetud kõnes. Peasekretär kurtis lisaks, et ÜRO Julgeolekunõukogul on küll hambad, kuid sellel on kas vähe või pole üldse isu kedagi hammustada, vahendab ÜRO pressiteenistus.
Maailmavalitsuse vajaduse põhjenduseks tõi Guterres COVID-19 pandeemia: "Me ei saa tagasi pöörduda endise olukorra juurde ja lihtsalt luua uuesti süsteemid, mis on põhjustanud käesoleva kriisi. Me peame ühiskonnad ja majandused uuesti üles ehitama ja seda palju jätkusuutlikumal, kaasavamal ning sooliselt võrdemal viisil."
Guterrese sõnul tuleb viis, kuidas toimub rahvusvaheline koostöö, uuesti läbi mõelda.
"Meile on vaja võrgustunud mitmepoolset lahendust (networked multilateralism), mis koondaks endasse ÜRO, regionaalsed organisatsioonid, rahvusvahelised rahaasutused ja teised sarnased. Meile on vaja kõikehaaravat mitmepoolsust, millele aitaks olulisel määral kaasa kodanikuühiskond, ärimaailm, linnad, regioonid ja mis eriti vajalik, et noorte häälel oleks selles suurem kaal," rääkis Guterres ilmavõrgu vahendusel antud pressikonverentsil.
"Ajal kui me tähistame ÜRO põhikirja vastuvõtmise 75. aastapäeva, peame me uuesti läbi mõtlema, kuidas riigid koostööd teevad. Meie on vaja tõhusalt mitmepoolsust, millel oleks suurust, ambitsiooni ja hambaid," säutsus Guterres lisaks.
Tema sõnul ei ole riikide valitsused 21. sajandil enam ainsad poliitilised- ja võimukeskused lisades, et "meile on vaja tõhusat mitmepoolsust, mis toimiks vajadusel maailma valitsusena."
"Probleemiks on, et tänasel mitmepoolsel koostööl pole piisavalt suurt mõõdet, ambitsioone ja hambaid. Mõned [maailmavalitsuse] tööriistad, millel on hambaid, kas hammustavad väga õrnalt või ei soovi seda üldse teha, nagu on näidanud hiljutised raskused Julgeolekunõukogus," leidis peasekretär.
Kui Guterrese käest uuriti, mida ÜRO on kolmveerand sajandiga saavutanud, vastas ta, et "vähemalt on ära hoitud nii paljude inimeste poolt ette kuulutatud kolmas maailmasõda."
"Meil on olnud aeg, mida paljud nimetavad "pikaks rahuks." Aset on leidnud hulk konflikte, kuid need on sellised, kus suured võimud pole üksteisega kokku läinud."
Guterres jätkas: "Me peame mitmepoolsusele andma võimed vastata meie ees seisvatele väljakutsetele, mitte ainult käesolevatele vaid, et see oleks võimeline vastama ka tuleviku omadele. Maailmas, kus riigid sõltuvad üksteisest üha enam, ei saa rahvuslikke huvisid enam nii hõlpsalt eraladada ülemaailmsest hüvest."
Ta lisas: "Jagatud väärtused, jagatud vastutus, jagatud iseseisvus, jagatud progress – need peavad olema meie reegliteks ja eesmärkideks. Ma saan aru kui suur väljakutse see on."
Toimetas Karol Kallas