Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni maailma kommunikatsioonijuhi asetäitja Melissa Fleming väitis Maailma Majandusfoorumi jätkusuutliku arengu teemalisel kõnekoosolekul, et "[kliima]teadus on meie [ÜRO] oma ja me arvame, et ka maailm peaks seda teadma…".
19.–23. septembrini korraldas Maailma Majandusfoorum (WEF) kõnekoosolekute sarja, mis kandis nime "Jätkusuutliku arengu mõju kohtumised" (Sustainable Development Impact Meetings), millest üks oli pühendatud kliimavaldkonna väärteabele "Kuidas saada hakkama väärteabega" (Tackling Disinformation). Väärteabe teemalisel vestlusel küsitles meessoost WEFi tegevdirektor Adrian Monck kolme naist, kellest keegi ei ole kliimaekspert ja neist üks oli ÜRO maailma kommunikatsioonijuhi asetäitja Fleming.
Teised kaks olid meediakorporatsiooni CNN Digital Worldwide vanem-asepresident Rachel Smolkin ja Claire Wardle, kes on väärteabe summutamisega tegelev Browni Ülikooli rahvatervise professor.
Monck küsis Flemingult:
[I]nformatsioon liigub platvormidel nii tohutu kiirusega, et need ei saa sellest isegi aru. Kui need platvormid tekkisid, siis käisid nendega kaasas suured lootused, kuidas need ühendavad rahvusvahelisi kogukondi, kuidas kõigil on võimalik jagada armsaid pilte oma perest ja sõpradest ning tumedamast poolest, mis võib juhtuda, ei rääkinud keegi.
TikTok on uus platvorm, mis on kuulus oma videote, tantsimiste, laulmiste ja muu sarnase poolest, kuid see on väga haavatav ka väärteabe poolt, millest teie täpselt räägite. Kuidas me saavutame tasakaalu, kui sellised platvormid äkki tekivad ja saavad omale kasutajad, kellest mõnel pole head tahet ja tegutsevad halbade kavatsustega, kellest mitmeid toetavad vahest [vaenulikud] riigid ning kes levitavad halba sisu. Kuidas me selliste asjadega hakkama saame, kuidas teie sellega hakkama saate?
Kliimateadus on ÜRO oma ja me arvame, et ka maailm peaks seda teadma…
Fleming vastas:
[M]a nõustun kõigega, mida Rachel ja Claire rääksid. Ma ei mäleta täpset statistikat, kuid see on tohutu arv noori inimesi, kes saavad oma uudised TikTokist ja mitte kusagilt mujalt. Selle tõttu on TikToki vastutus tohutu. Kui platvormil levib nii palju väärteavet, peavad nad [selle tõkestamiseks] tegema palju rohkem ja inimesi harima. Ma arvan, et meie kui uudisteorganisatsioonid, meie kui institutsioonid, peame samuti teavitama maailma sellest, milline maailm tegelikult on, juhtima avalikkust ja …
Kahjuks üllatas mind ÜROs, kui ma sain oma sotsiaalmedia kolleegidelt teada, et meid [ÜROd] käsitletakse kategoorias "kodanikuühendused", mis tähendab, et me alustame madalamalt positsioonilt kui peaksime, samas kui Konspiratsiooniteoreetik Joe alustab meist kõrgemalt pulgalt. Facebook üritab sellega tegeleda, andes meile reklaamikrediiti, et me jõuaksime teistega samale tasemele, kuid see on algoritmidesse sisse kirjutatud, et need eelistavad inimesi institutsioonidele.
Institutsioonid on olemas inimeste teenimiseks ja neile hea tegemiseks, kuid need on ebasoodsas olukorras. Siiski peame ka meie oma sõnumit nendes keskkondades paremini levitama ja need inimesed, kes juhivad meie valitsusi ning rahvatervise institutsioone, peavad oma avalikus suhtluses olema hulga inimlikumad, sest see toimib sotsiaalmeedia kanalites hästi. See peaks sisu paremini esile tõstma ja [inimesi] harima.
Näiteks teeme me koostööd Google'iga. Kui te guugeldate "kliimamuutused" (climate change), siis esimeste vastetena näidatakse erinevaid ÜRO allikaid. Me alustasime selle koostööga, kui me tegime šokeeriva avastuse, et guugeldades kliimamuutuseid näidati meile kõige esimesena uskumatult moonutatud teavet.
Me muutume järjest ennetavamaks. Te teate, et teadus on meie oma (we own the science) ja me arvame, et ka maailm peaks seda teadma. Samuti teavad seda platvormid ise, kuid tegemist on väga-väga suure väljakutsega, millega peavad aktiivselt tegelema ühiskonna kõik sektorid.
Flemingu hinnangul tuleb ÜRO "kliimateaduse" kaitsmiseks mobiliseerida terve ühiskond.
Toimetas Karol Kallas