Kuna liikmesriigid ei maksa korralikult osamakse, haigutab ÜRO eelarves kahesaja kolmekümne miljoni dollari suurune auk ja oktoobri lõpuks võib raha päris otsa saada, kurdab ÜRO peasekretär António Guterres.
Organisatsiooni sekretariaadi kolmekümnele tuhandele töötajale saadetud kirjas teatab Guterres, et töötajatele palga ja toetuste maksmise huvides nõuab olukord "ajutiste kokkuhoiumeetmete" rakendamist, vahendab CBS News.
"Liikmesriigid on maksnud ainult 70 protsenti 2019. aastal vajaminevast rahast. See tähendab, et ÜRO eelarves on septembri lõpu seisuga puudu 230 miljonit dollarit. Meid ähvardab oht, et käesoleva kuu lõpuks on otsas ka kõik likviidsusvarud," kirjutab Guterres.
Kulude vähendamiseks pakkus peasekretär välja konverentside ja kohtumiste edasilükkamise ning teenuste vähendamise. Ametlikud reisid piiratakse miinimumini ja tähelepanu pööratakse energiakokkuhoiule.
ÜRO 193 liikmesriigist on osamaksu ära maksnud 129 maad, neist viimasena Süüria.
"Kõikide riikide osamaksu täielik tasumine on ainukene võimalus maksejõuetuse vältimiseks. Kui raha ei laeku, siis tekitaks see üle maailma toimuvates ÜRO tegevustes suurel hulgal katkestusi ja segadusi. ÜRO peasekretär on pöördunud liikmesriikide valitsuste poole, et need tegeleksid tänase rahapuuduse taga olevate põhjustega ja lepiksid kokku rahastamismeetmed, mis aitaksid ÜRO-l tulevikus selliseid olukordi vältida," rääkis ÜRO kõneisik Stéphane Dujarric reporteritele.
Ilma rahutagamismissioonide maksumuseta on ÜRO 2018-2019 aasta eelarve 5,4 miljardit dollarit, millest USA maksab suurima osa ehk 22 protsenti.
Alates Donald Trumpi ametiaja algusest on tema administratsioon tegelenud USA poolsete ÜRO toetuste ülevaatamisega.
Viimane selline käik oli ÜRO Palestiina abiorganisatsiooni UNRWA senises mahus toetamise lõpetamine, mis on sundinud seda Iisraelis elavate araablaste abiüksust oma programme tublisti kokku tõmbama.
Toimetas Karol Kallas