ÜRO määras inimõiguste süsteemi hierarhia kõrgele ametikohale abordiõiguste eest võitleja, kes on muuhulgas alaealistele tüdrukutele suunatud ajakirjas prostitutsiooni ülistanud.
Lõuna-Aafrika päritolu naisarstist Tlaleng Mofokengist sai ÜRO eriraportöör õigusest tervisele (Special Rapporteur on the Right to Health), vahendab Breitbart.
ÜRO sotsiaal- ja inimõiguste poliitikate rakendamise jälgimisele pühendunud konservatiivse mõttekoja C-Fam (Center for Family and Human Rights) hinnangul hakatakse Mofokengi aruannetele seksiõiguste, sealhulgas prostitutsiooniõiguse, edendamise kohta edaspidi erinevate inimõiguslaste ja -organisatsioonide poolt viitama kui autoriteetsetele ÜRO allikatele.
Möödunud aastal põhjustas Mofokeng paraja arusaamatuse kui kutsus teismelistele tüdrukutele suunatud ajakirjas Teen Vogue lapsi üles mõtlema seksitöö peale.
"Ma olen arst, seksuaaltervise ekspert ja kui te hakata selle peale mõtlema, siis kas ei ole ka mina seksitöötaja? Ja kui nii mõelda, kas me kõik ei ole ühel või teisel viisil seda," küsis Mofokeng viidatud "Miks seksitöö on päris töö" artiklis.
Ta jätkas prostitutsiooni normaliseerimisega: "Mitte kõik seksitöötajad ei tegele penetratiivse seksi pakkumisega, kuid ilmselgelt on tegemist suure osaga seksitööst. Seksitööliste teenused omavahel nõustuvate täiskasvanute vahel võivad hõlmata seltskonna pakkumist, intiimset lähedust, mitteseksuaalseid rollimänge, tantsimist, saatjaks olemist ja striptiisi. Sellised rollid lepitakse tihti enne kokku ja kõik osapooled peavad selle juures tundma ennast mugavalt. Paljud töötajad etendavad oma klientidele mitmeid rolle ja mõnel juhul võivad suhted minna ka rohkem füüsiliseks. Samal ajal võivad füüsilisena alanud suhted muutuda emotsionaalseks ja psüholoogiliseks sidemeks."
"Intiimse läheduse ostmine ja selliste teenuste eest maksmine on paljude inimeste jaoks, kes vajavad lähedust, sõprust ja emotsionaalset tuge, julgustav. Mõnel inimesel võivad olla kummalsed fantaasiad ja veidrad eelistused, mida saab ellu viia seksitöötajate abil," jätkas Mofokeng.
2016. aastal tunnustas Mofokengi tegevust pereplaneerimise vallas ka Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus.
Viidatud Teen Vogue artiklis kritiseeris inimõiguslane ka Ameerika Ühendriike selle eest, et need teevad seksitöölistele oma teenuste reklaamimise internetis keeruliseks.
Mofokengi püüdlused prostitutsiooni normaliseerimiseks on hukka mõistnud ka inimkaubanduse vastu võitlevad organisatsioonid. Open Gate Internationali asutaja Deidre Pujolsi sõnul "on idee, et seksiäri seadustamine vähendab selle kahjusid, müüt. Suur hulk inimesi arvab, et kui seksikaubandus oleks seaduslik, reguleeritud ja sellesse suhtutakse kui igasse teise töhhe, siis oleks see ohutum. Kuid teadusuuringud näitavad vastupidist. Riikides, kus seksiäri on seadustatud või dekriminaliseeritud, on inimkaubanduse ja teiste sellega seotud kuritegude hulk kasvanud."
Ühendkuningriigi vabaühenduse International Centre on Sexual Exploitation (seksuaalse ärakasutamise rahvusvaheline keskus) asepresidendi Haley McNamara sõnul "ei vaata seksiostjad naisi, keda nad ostavad kui inimesi, kes väärivad austust, vaid kui alaväärseid objekte, keda ära kasutada."
McNamara osutas Ameerika Ühendriikide uuringule, milles leiti, et 75 protsenti prostituutidest väidavad, et neid on klientide poolt vägistatud.
Vabaühenduse Exodus Cry, mis püüab inimesi seksuaalse ärakasutamise ringist välja kiskuda, juht Helen Taylor kritiseerib samuti Mofokengi seksikaubanduse dekriminaliseerimise püüdlusi. "Ühinenud Rahvaste Organisatsioon peaks olema viimane koht aktivisti jaoks, kes seisab inimkaubitsejate ja seksiostjate, kes tekitavad selle järele nõudlust, tegevuse seadustamise eest," kurjustab Taylor.
2018. aastal The Guardianis avaldatud arvamusloos kritiseeris Mofokeng USA presidendi Donald Trumpi Mexico City poliitikat, millele abordiõiguste toetajad viitavad kui "rahvusvahelisele suutropireeglile" (global gag rule).
Ühe esimese presidendi korraldusena allkirjastas Trump 2017. aasta jaanuaris korralduse, mis keelas ära USA rahastuse aborti pereplaneerimise vahendina propageerivatele vabaühendusele.
Toimetas Karol Kallas