ÜRO plakat. Ekraanitõmmis.

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon ja tähestikurahvas tähistasid 8. oktoobril rahvusvahelist omasooiharate naiste päeva. ÜRO naisteorganisatsioon õnnitles tähtpäeva puhul nais-lesbide kõrval samuti mees-lesbisid.

ÜRO Naised jagasid sotsiaalmeedias 8. oktoobril järgmist sõnumit:

"Pidage meeles, trans lesbid* on samuti lesbid. Tunnustame ja austame IGASUGUST armastuse ja endateadmuse väljendamist! Palju õnne rahvusvahelise #LesbiPäeva puhul!"

Postitust saatis plakat:

"Trans lesbid on lesbid." Plakatil on toetajatena märgitud ÜRO inimõiguste ülemvoliniku kontor, ÜRO Naised ja ÜRO tähestikurahva õiguste allorganisatsioon Vaba ja võrdne. Plakatil kujutatud figuuride õlgadel olev(ad) lipp/lipud on vasemal omasooiharate naiste lipp ja paremal – rohelise värvi asemel peaks olema küll helesinine (kui mees-lesbide jaoks pole uut lippu välja mõeldud) – on sugu "muutnud" inimeste lipp. (Tähestikurahva lippude maailm areneb väga tormiliselt.) 

Järgnev on "tavaliste" ja invaliidistunud omasooiharate naiste päeva tervitav ÜRO Naiste plakat.

Rahvusvahelise omasooiharate naiste päeva, mida ei tohi ajada segamini iga aasta 26. aprillil tähistatava omasooiharate naiste nähtavuse päevaga, sünnilugu jääb mõneti hämaraks.

Austraalia tähestikurahva heaolu vabaühendus Meridian selgitab rahvusvahelist omasooiharate naiste päeva ja selle päritolu:

"Rahvusvaheline lesbide päev, mida tähistatakse 8. oktoobril, on kogu maailma lesbide päev, mil tullakse kokku ja tuntakse rõõmu lesbiajaloo, lesbi-mitmekesisuse ja lesbikultuuri pärast.

Päeva tähistatakse igal aastal ja see annab võimaluse naistele, perekondadele ja sõpradele suhelda ja tähistada ning lisaks kasvatada kogukonna rolli tähtsuse teadlikkust.

Kuigi päeva täpne päritolu pole jätkuvalt teada, siis peaaegu kindlasti sai see alguse Austraalias/Uus-Meremaal. 

Mõned inimesed ütlevad, et seda hakati tähistama 1980. aastal Uus-Meremaal, kui sellel päeval toimus lesbide päeva meeleavaldus.

Rahvusvaheline lesbide päev on kõiki kaasav. See on päev, mida jagavad nii lesbid kui lesbiõiguste liitlased."

Ühendkuningriigi rahvusringhääling BBC avaldas 2021. aastal pika artikli, mille sisuks olid mehed, kes peavad ennast omasooiharateks naisteks ja nende soov astuda lähemasse kontakti omasooiharate naistega.

ÜRO kehtestas 2015. aastal tähtpäeva naised teaduses, mida tähistatakse 11. veebruaril. Tähtpäeva eesmärk on rõhutada naiste ja tüdrukute rolli teaduses, murda soostereotüüpe ning tuua rohkem naisi teaduse juurde. Teadus ja tehnoloogia on ÜRO Naiste tegevuskavas olulisel kohal, kuna neid valdkondi nähakse suure võimalusena, kuidas parandada naiste heaolu.

Toimetas Karol Kallas