ÜRO peasekretär Antonio Guterres kõnelemas julgeolekunõukogus. Foto: Scanpix

ÜRO peasekretär Antonio Guterres hoiatas ÜRO julgeolekunõukogus peetud kõnes, et maailm seisab silmitsi "enneolematu sallimatuse-, vägivaldse ekstremismi- ja terrorismiohuga". Viidatud kolme seninägematu hädaga seisavad väidetavalt silmitsi kõik riigid, mis ägestavad konflikte ja destabiliseerivad terveid piirkondi.

ÜRO peasekretäri sõnul on "uueks väljakutseks küberterrorism – sotsiaalmeedia ja pimeda ilmavõrgu (dark web) kasutamine rünnakute koordineerimiseks, propaganda levitamiseks ning uute järgijate värbamiseks," vahendab Time.

Guterrese sõnul peab enneolematu sallimatuse ja terrorismiohu vastuseks lisaks tavameetmetele olema veel algpõhjuste tuvastamine ning nendega tegelemine. Sellise tegelemise juures tuleb lisaks austada inimõiguseid.

Venemaa, mis oli septembris julgeolekunõukogu eesistujaks, kutsus kokku ÜRO ja kolme Euraasia koostööorganisatsiooni – Šanghai Koostööorganisatsiooni, Ühtse Julgeolekulepingu Organisatsiooni ning Sõltumatute Riikide Ühenduse – koosoleku, mille teemaks oli terrorismiohuga võitlemine.

Ameerika Ühendriigid ja selle lääne liitlased nõustusid Guterresega ja rõhutasid, kui oluline on terrorismivastase võitluse juures inimõiguste tagamine.

USA ÜRO asesaadiku Jonathan Coheni sõnul "terrorismivastased pingutused, mis ei austa inimõiguseid, sünnitavad lõpuks vimma ja vägivalda. Kui liikmesriigid või piirkondlikud riikide ühendused ajavad segamini vägivallatu poliitilise erimeelsuse ja terrorismi, siis nad mitte ainult ei astu inimõiguste ning põhivabaduste vastu, vaid teevad kahju ka üleilmsele terrorismivastasele võitlusele."

Tema sõnul vaatab maailm pealt selliseid arenguid Süürias, kus terrorismivastase võitluse sildi all ründavad Süüria valitsusväed ja nende Vene liitlased tsiviilisikuid, haiglaid ning koole, mille tõttu on alates aprillist saanud surma üle tuhande ja haavata rohkem kui kaks tuhat tsiviilisikut.

Asesaadiku sõnul on Ameerika Ühendriigid väga mures ühe miljoni uiguuri moslemi saatuse pärast Hiina Rahvavabariigi Xinjiangi provintsis, kes on igaks-juhuks terrorismiga võitlemise sildi all vangi pandud.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on Süüriast ja Iraagist lähtuv terrorioht väga kiiresti levimas üle Aafrika. Eriti on seda näha Liibüas ja samuti levib islamiterror Kesk-, Lõuna- ja Kagu-Aasias.

Viidates Lääneriikidele rääkis Lavrov, et "mõne riigi topeltstandardid teevad ohtudele, sealhulgas terrorile, reageerimise keeruliseks."

"See pole kuidagi lubatav – ma rõhutan seda – kasutada terroristlikke jõude oma poliitiliste eesmärkide täideviimiseks," rääkis Lavrov, viidates Obama administratsiooni islamistlike terrorijõukude rahastamisele Süürias. "Sellele pole mingit õigustust."

Šanghai Koostööorganisatsiooni peasekretäri Vladimir Norovi sõnul on terrorismivastane ja sellega seotud ohtude vastane võitlus organisatsiooni üks peamiseid tegevusi. Norov nimetas koosolekut "äärmiselt õigeaegseks", kuna maailmas kasvab terroriohu tõttu ebastabiilsus ja see on üha rohkem seotud rahvusvahelise kuritegevusega.

Koostööorganisatsiooni juhi sõnul on Iraagi ja Süüria Islamiriigi võitlejad loomas uusi tugipunkte, sealhulgas Euraasia piirkonnas. Väidetavalt on suurenemas oht, et sellised jõud on pääsemas ligi radioaktiivsetele ja toksilistele ainetele, nende kasutada on uued rahaallikad ja paranenud võimekus hankida uusi relvi.

Toimetas Karol Kallas