ÜRO rahuvalvajad võivad end rahumeeli laste peal rahuldada

ÜRO rahuvalvaja 2009. aastal Haiti pealinnas tütarlast tassimas. Foto: Scanpix

Läinud nädalal kirjutas Associated Press laste seksuaalse ärakasutamise paljastamisest ÜRO rahuvalvajate poolt Haitil aastail 2004–2007.

Antud ajavahemikus käisid vähemalt 134 Sri Lankast pärit rahuvalvaja vahel käest kätte üheksa last, selgub AP valduses olevast ÜRO siseraportist, mille tulemusel saadeti koju 114 rahuvalvajat. Kedagi neist ei ole karistatud.

Public Radio Internationali (PRI) andmetel langes rahuvalvajate ohvriks ka vaimse puudega noori. Samal ajal kirjutab Reuters, et 2004–2016 lõikes on kaks Haitist välja saadetud ÜRO rahuvalvajatest kurjategijat koduses Pakistanis siiski vastutusele võetud ning mõlemad said karistuseks vaid aasta vangistust.

ÜRO ei oma õigust ega võimalust oma rahuvalvajaid kohtulikult vastutusele võtta. Samal ajal keelduvad seda valdavalt tegemast ka rahuvalvajad läkitanud riigid.

ÜRO peasekretär võiks kasutada immuniteedi äravõtmise võimalust riigis, kus kurjategijad missioonil viibivad, kuid PRI väitel ei tee tippametnik seda rahuvalvajate puhul kunagi.

ÜRO juhtkonna lubadused midagi ette võtta on seega jäänud vaid sõnadeks.

Nagu näitab ZeroHedge’i vahendusel uuriv ajakirjanik William Craddick, on ÜRO juba aastakümneid seisnud silmitsi süüdistustega seksikuritegudes alates vägistamisest kuni osalemiseni inimkaubanduses ning isegi lastepornograafia tootmises, milles on kaasa löönud organisatsiooni kõrged ametnikud ja välisriikide valitsuste esindajad.

Põhjalikku ja linkidega varustatud ülevaadet ÜROga seotud seksuaalsetest kuritegudest Haitil, Aafrikas, Balkani poolsaarel ja UNISEFi töö raames võib lugeda siit.

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!