30. novembril üllitab Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon tegevuskava, milles nähakse ette planeedi kliima käest päästmise pärast liha söömisele karmid piirangud.
Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (Food & Agriculture Organization; FAO) "teekaardis" tuuakse liha tarbimise piiramise ettekäändeks väide, nagu põllumajandus ja eriti loomakasvatus põhjustaks kolmandiku inimkonna kasvuhoonegaaside heitmetest, vahendab Breitbart.
Dubais toimuva kliimamures inimeste massilise kogunemise COP28 puhuks avaldatavas tegevuskavas, mis on FAO poolt esimene omasugune, loetakse sõnad peale eriti jõukamatele riikidele, mis tarbivad liha väidetavalt liiga palju.
Liha soovitatakse kliima päästmise eesmärgil tungivalt asendada taimepõhise menüüga.
"Kliimasõbraliku" põllumajanduse rahastajate võrgustiku FAIRR asutaja ja juhi Jeremey Colleri sõnul "rõhutab juhtivate liha- ja piimatoodete ettevõtete suutmatus vähendada heitmeid äärmist vajadust suunata kliimapoliitikate tähelepanu toidu- ning põllumajandussektorile".
Colleri hinnangul on aeg lõpetada loomapidamisega seotud lämmastiku atmosfääri paiskamine.
"Toidusüsteemid peavad olema laua taga sama tähtsal kohal kui energia ja transport, kuna need põhjustavad hinnanguliselt kolmandiku kasvuhoonegaaside ja 40 protsenti metaani atmosfääri paiskumisest," jätkas ta.
FAO toidusüsteemide kliimasõbraliku haldamise "teekaart" aitab temperatuuri tõusu väidetavalt hoida sellel sajandil 1,5 kraadi piires ning tagab jätkusuutlikumad toidusüsteemid.
Lihavaba toidulaua agressiivne pooldaja on teiste hulgas Maailma Majandusfoorum (WEF), mille esindajate sõnul tuleb süües kliima ära päästa.
COP28 kogunemisel peetakse 10. detsembril toidu-, põllumajanduse- ja vee päeva, mis on pühendatud toidusüsteemidele ja hõlmab endas kõike alates toidu kasvatamisest, töötlemisest, transpordist, tarbimisest kuni selle minema viskamiseni.
FAO toidusüsteemide teekaart on osa suuremast ÜRO ja teiste maailmaorganisatsioonide jätkusuutlike arengueesmärkide (SDG) uue maailmakorra programmist.
Dubaisse koguneb küll palju inimesi, kuid äärmusvasakpoolsuse ja islamismi poole kaldu ÜRO ning suurt lähtestamist korraldav WEF on oma võltside kliimamuredega üksi jäämas. Argentiina on suuruselt maailma üheksas lihatootja, mille uus president Javier Milei kavatseb sulgeda riigi keskkonna- ja jätkusuutlikkuse ministeeriumi. Ühes maailma suurimas toitu tootvas riigis Hollandis võitis parlamendivalimised ÜRO kliimapoliitikate vastu vaenulik Geert Wilders. Mitte kusagilt ei paista, et nii nagu oma söepõhises energiasektoris, ei kavatse midagi oma loomakasvatusega niipea ette võtta maailma suurim lihatootja Hiina Rahvavabariik.
Üks levinumaid inimeste arenemist puudutavaid teadusteooriaid väidab, et inimloomast sai tänane inimene peale seda kui ta õppis tulel liha küpsetama.
COP28-l pakutav toit on väidetavalt kahe kolmandiku ulatuses taimne.
Araabia Ühendemiraatide Dubai emiraadi Dubai City'isse oodatakse ümmarguselt 70 000 inimest, kelle seas on aktivistid, maailma esirikkurid ja -heategijad, riigi- ning suurettevõtete juhid ja diplomaadid, kellest suurem osa saabuvad planeedi pärast muret tundma lennukitega.
Toimetas Karol Kallas