Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borrell arvab Ameerika Ühendriikdes puhkenud märatsemise peale, et "kõik elud on tähtsad." ÜRO üleminimõiguslane seevastu leiab, et mustanahalise õnnetus surmas ja selle põhjustatud rassivägivallas ning märatsemises on süüdi USA "endeemiline rassism."
"Meie siin Euroopas, nagu inimesed Ameerika Ühendriikides, oleme George Floydi surma tõttu šokeeritud ja jahmunud. Ma arvan, et ühiskonnad peaksid võimuliialdustesse ja -kuritarvitamisse suhtuma äärmiselt tähelepanelikult," vahendab Borrelli sõnu Euronews.
"See on võimu kuritarvitamine ja see tuleb hukka mõista ning sellega peab võitlema nii Ühendriikides kui mujal. Me toetame inimeste õigust avaldada rahulikult meelt ja me mõistame hukka igasuguse vägivalla ning rassismi. Me kutsume üles pingete maandamisele," rääkis kunagi Hispaania välisministrina toiminud Borrell.
"Lubage mul korrata, et kõik elud on tähtsad ja samuti on tähtsad mustad elud," lisas ta.
USA mustanahalise mehe õnnetu surma tõttu on meelt avaldatud paljudes Euroopa linnades. Meeleavaldused on toimunud Amsterdamis, Berliinis, Dublinis, Pariisis ja Londonis.
USA mustanahalise mehe surma peale võttis sõna ka Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni inimõiguste ülemkomissar, endine Tšiili sotsialistist president Michelle Bachelet.
"See on järjekordne tapmine pikas relvitute afroameeriklaste reas, kes on saanud surma Ameerika Ühendriikide politsei ja tavakodanike käe läbi. Ma olen nördinud, et George Floydi nimi tuleb lisada Breonna Taylori, Eric Garneri, Michael Browni ja paljude teiste relvitute afroameeriklaste ritta, kes on aastate jooksul saanud politsei käe läbi surma. Samuti tuleb sinna nimekirja lisada Ahmaud Arbery ja Trayvon Martin, kelle tapsid relvis tavakodanikud," kurjustas ÜRO üleminimõiguslane.
"Ameerika Ühendriikide võimud peavad tegema selliste tapmiste peatamiseks kõik, mis võimalik ja tagama, et kui sellised asjad juhtuvad, mõistetakse süüdlaste üle õiglaselt kohut. Muutma peab protseduure, rakendada tuleb ennetusmeetmeid ja üle kõige peab kohtusse kaebama ja süüdi mõistma politseiohvitserid, kes kasutavad ülemäärast jõudu," lisas Tšiili sotsialist.
"Samuti peab põhjalikult uurima seliste tapmiste taga olevat juurdunud ja ulatuslikku rassilist diskrimineerimist, seda tunnistama ja sellega tegelema," osutab ÜRO inimõiguslaste juht.
Teises pöördumises leidis ÜRO inimõiguslane: "See viirus on esile toonud pikka aega eiratud endeemilise ebavõrdsuse. Ameerika Ühendriikides George Floydi tapmise tõttu puhkenud meeleavaldused toovad esile mitte ainult politsei vägivalla värviliste inimeste vastu, vaid ka tervise-, hariduse-, tööhõive- ja endeemilise rassilise diskrimineerimise."
Bachelet mõistis hukka Ühendriikide tänavatel lahti rulluva vägivalla, kuid lisas, et politsei ei tohi selle maha surumiseks jõudu kasutada, sest see võib põhjustada veel suuremat vägivalda.
"Vägivald ja vara hävitamine ei lahenda politsei jõhkruse ja süsteemse diskrimineerimise probleemi. Ma julgustan meeleavaldajaid esitama oma nõudmisi rahumeelselt ja politseile ma soovitan tungivalt tänasesse olukorda suhtuda äärmise tähelepanuga, et ülemäärane jõu kasutamine ei puhuks situatsiooni veelgi enam lõkkele," leiab Bachelet.
Toimetas Karol Kallas