Stenbocki maja. Foto: Leonid Andronov, Bigstockphoto.com

Euroopa poliitikauuringute keskuse kaasteadur Urve Eslas mainib, et "kaitseliidu vabatahtlike" blogi Propastop algatas Ilmar Raag, kes töötas mõnda aega Eesti valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunikuna. Propastopi tegijad eitavad, et saavad riigilt raha.

Urve Eslas eitab Eesti Päevalehes ilmunud artiklis, et Lääs peab Venemaa vastu mingisugust propaganda- või infosõda – ning lääs üksnes reageerib idast tulevale valeinformatsioonile.

"EL-i strateegilise kommunikatsiooni keskus ja nende nappide vahenditega tehtud Müüdimurdjad või Eestis Ilmar Raagi algatatud Propastop on hea näide sellest, et väärteabega seotud ohtudest teatakse ja väärteabe kummutamisega tegeletakse," kirjutab Eslas.

Ilmar Raag lahkus Eesti valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõuniku kohalt 2016. aastal.

Salapärane blogi Propastop avaldab enda kohta: "Propastop tege­leb Eesti-vastase propaganda paljastamisega. Blogi veavad kaitseliidu vaba­tahtli­kud."

2016. aasta sügisel kirjutas Propastopi ainus avalikkusele nimepidi teadaolev kaastööline Andres Lember järgmist:

"Propastopi sisu levides kostab siit-sealt meediast või ühismeedia kommentaaridest etteheiteid, et blogi ei eksponeeri oma tegijaid. Koos sellega ka kahtlustusi, et anonüümsuse taga varjab end riiklikult rahastatud tegevus. Oletusi põhjendatakse väitega, et blogi on tehtud hästi organiseeritult ja nii sisult kui kujunduselt professionaalne."

"Propastopi tegijad ei saa rahalist toetust Eesti riigilt," jätkas Lember. "Blogi aluspõhimõtteks on vältida endapoolse propaganda tegemist, keskenduda meediamanipulatsioonide ja -valede tagamaade avamisele (loe lähemalt sellest postitusest)."

Vene propaganda paljastamise käigus vahendab Propastop siiski n-ö Eesti ametlikku narratiivi, tegeledes selles mõttes valitsuse soositud vaatenurga esitamisega.