SIG Saueri NGWS autmaatrelvade süsteem. Pilt: SIG Sauer

20. aprillil teatas relvatootja SIG Sauer, et Ameerika Ühendriikide Armee on valinud oma uuteks automaatrelvadeks nende Uue Põlvkonna Relvade Rühmasüsteemi.

Uue Põlvkonna Relvade Rühmasüsteemi (Next Generation Weapons Squad System; NGWS) kasuks otsustas Armee peale 27 kuud kestnud hindamis- ja testperioodi, vahendab Army Times.

NGWS süsteemi kuuluvad kergekuulipilduja SIG-LMG ja automaat SIG MCX-Spear ning mõlemale on ette nähtud SIG SLX summutid. Relvad kasutavad SIG Saueri uuenduslikku 6.8×51 FURY hübriidlaskemoona – ja automaat, kergekuulipilduja, summutid ning uus laskemoon moodustavad NGWS terviksüsteemi.

Infograafika: SIG Sauer

Uut 6.8 kaliibriga laskemoona saab kasutada nii poolautomaat- kui täisautomaatrelvades. Ettevõtte sõnul koosneb padrun patenteeritud koostisega kergekaalulisest metallkestast, mis talub suuremat survet kui tavalaskemoon ja tagab kergemate relvade puhul märkimisväärselt suurema kuuli kiirenduse ning sihtmärki tabava energia.

Väidetavalt on SIG Fury näol tegemist "suurima laskemoonatehnoloogia innovatsiooniga" viimase poole sajandi jooksul. Graafik: SIG Sauer

Otsuse minna üle 6.8mm laskemoonale tingis Armees läbi viidud uuring, milles tuvastati, et nii Venemaa kui Hiina uute ning paremate kuulivestide vastu ei pruugi senine 5.56mm laskemoon enam nii tõhus olla.  

Nii kergekuulipilduja kui automaadi juurde kuulub XM157 tulejuhtimisoptika, mida toodab Vortex Opticsi tütarettevõte Sheltered Wings.

SIG Saueri sõnul on nende relvad võrreldes täna kasutusel olevate M249 kergekuulipilduja ja M4/M4A1 automaadiga tehnoloogiliselt märkimisväärselt paremad.

M249 kergekuulipilduja Foto: Wikipedia
M4 automaat Foto: Wikipedia

SIG Sauer võitis samuti 2017. aastal armee püstoli konkursi (SIG Sauer M18), mis peale vastset lepingut teeb sellest USA armee suurima relvatarnija.

Uute relvade tarneleping kehtib esimese hooga kümme aastat ja esimese partii maksumus on 20.4 miljonit dollarit. 

Kuivõrd Ameerika Ühendriigid on NATOs juhtiv sõjaline jõud, mõjutavad selle relvastuse- ja laskemoonavalikud tõenäoliselt teistegi NATO riikide relvastust puudutavaid otsuseid. Eesti kaitseväes on kasutusel automaatrelvad, mis kasutavad 5.56mm ja 7.62mm padruneid ning 9mm laskemoona kasutavad püstolid ja püstolkuulipildujad. 

Toimetas Karol Kallas