Lähinädalatel on oodata teadet USA armee väljatöötatud vaktsiini kohta, vahendab Defense One.
Armee Walter Reedi uurimisinstituudi teadlastelt on lähinädalatel oodata teadet uue vaktsiini väljatöötamisest. Uus vaktsiin olla tõhus nii COVID-19 viiruse kõikide tüvede vastu kui ka seniste teiste SARS-viiruste vastu.
Viirust on välja töötatud kaks aastat ja nüüd on hakatud jõudma tulemuseni. Armee laboratooriumil õnnestus COVID-19 DNA järjendamine 2020. a. alguses ja juba varakult tehti otsus töötada välja vaktsiin, mis ei töötaks mitte ainult hetkel leviva tüve vastu, vaid kõikide potentsiaalsete variantide vastu.
Käesoleva aasta alguses lõppesid Spike Ferritin Nanoparticle (SpFN), nagu uut vaktsiini nimetatakse, katsed loomadel edukalt. "Inimkatsete esimene faas lõppes käesoleval kuul samuti edukalt", sõnas dr Kayvon Modjarrad, uurimisinstituudi viirushaiguste valdkonna direktor portaalile Defense One. Järgnevad teise ja kolmanda faasi katsetused.
Erinevalt olemasolevatele vaktsiinidele kasutab väljatöötatav SpFN vaktsiin jalgpalli sarnast valku, millel on nagu jalgpallilgi 24 viisnurka, mis omakorda võimaldab teadlastel lisada erinevaid koroonaviiruse tüvede ogasid valgu osadele.
Uue vaktsiini inimkatsed võtavad tõenäoliselt oodatust kauem aega, sest laboratoorium tahab vaktsiini katsetada ka inimeste peal, kes ei ole eelnevalt vaktsineeritud ega ka koroonaviirust põdenud. Selliseid inimesi on aga massilise vaktsineerimise ja koroonasse nakatunute suure hulga tõttu raske leida. Modjarrad nentis hetkeolukorda kommenteerides, et "omikroni eest ei ole võimalik pääseda. Seda ei ole võimalik vältida. Ma arvan, et õige pea on kas kogu maailm vaktsineeritud või nakatunud."
Uurimisinstituudis tegeleb uue vaktsiini väljatöötamisega ligi 2500 inimest. "Me otsustasime vaadata laiemalt kui fokusseerida ainult SARSi algsele tekkimisele. Ning mõistame ka seda, et viirused muteeruvad, tekivad uued variandid, tuleviku viirustest tekivad ka uued viiruste liigid. Meie lähenemine ja platvorm on varustada inimesi selleks, et olla valmis."
Toimetas René Allik