Septembri alguses kiitis Ameerika Ühendriikide California osariigi seadusandlik kogu heaks seaduse, mille alusel saab karistada lapsevanemaid, kes ei "kinnita" oma lapse muutunud "soolist endateadmust".
Seadusandliku kogu seadus 957, mida tuntakse ka "soomuutjate, sooliselt mitmekesiste ja soovaheliste noorte võimestamise seadus", võeti 8. septembril vastu 61 demokraadi poolthääle ja 16 vabariiklase vastuhäälega. Osariigi senat kiitis seaduse 30 demokraadi poolt- ja 9 vabariiklase vastuhäälega heaks 6. septembril, vahendab Breitbart.
Seadus näeb ette, et lapsevanema lapse "soolise endateamuse" tunnistamine on osa lapse hea tervise, turvalisuse ja heaolu tagamisest.
Demokraadist California kuberner Gavin Newsomil on aega seaduse kinnitamiseks või vetostamiseks kuni 14. oktoobrini.
Kui vanemate vaidlus laste hooldusõiguse üle peaks jõudma kohtusse (USAs juhtub seda väga sageli), siis peab kohtunik muuhulgas arvestama, kas lapsevanem arvestab lapse "uue", tema enda "valitud sooga".
Erinevate lapsevanemate ühenduste ja poliitikute sõnul võib uus seadus tähendada ka seda, et kui lapsevanemad ei ole nõus lapse "soomuutmisega", saab selle eest neid karistada lapse väärkohtlemise elik hooletusse jätmise põhjusel.
Vabariiklastest poliitikute hinnangul põhjustab seadus suurema lastega perede osariigist lahkumise, kuna juhul, kui lapsevanemad ei tunnista osariigi sooideoloogiat, võib osariik lapsed neilt ära võtta.
Üks seaduse koostajatest, seadusandliku kogu saadik Lori D. Wilson selgitas, et teda ajendas seadust tegema tema tütar, kes peab ennast poisiks.
"Olles ennast poisiks pidava tütre ema, on need teemad minu jaoks kriitilise tähtsusega. Teadusuuringud tõestavad, et perekonna poolne tähestikurahva ideoloogia omaks võtmine on väga oluline asjaolu, mis kaitseb ["soovahetajatest"] lapsi depressiooni ja narkootikumide tarvitamise eest," rääkis Wilson ajakirjanikele.
California osariigis kehtib "homoabielu" alates 2013. aastast. Eesti Refromierakonna poliitikud tahavad "abieluvõrdsuse" seadustamise järel seadustada "soolise enesemääramise".
Toimetas Karol Kallas