Demokraat Gavin Newsom on USA ühe äärmusvasakpoolsema osariigi kuberner. Foto: Scanpix

Amerika Ühendriikide California osariigi demokraadist kuberner Gavin Newsom teatas neljapäeval 27. mail, et inimeste, kes lasevad ennast SARS-CoV-2 viiruse vastu vaktsineerida, vahel loositakse välja 116,5 miljonit dollarit (ca 96M€). Peaauhindade, mille saavad kümme inimest, suurus on 1,5 miljonit dollarit (ca 1,2M€).

Californias on kavas Covidi piirangud täielikult kaotada juunikuus ja õnnemänguga loodetakse, et vaktsineerida laseb ennast miljoneid inimesi enam, kui seda muidu tehtaks. California pole küll esimene USA osariik, kus auhindade loosimisega inimesi vaktsineerima meelitatakse, kuid sealsed auhinnad on seni suurimad, vahendab uudisteagentuur Xinhua.  

Osariik "avatakse" 15. juunil ja see on ka päev kui toimub peaauhindade loosimine. Kümme õnnelikku vaktsineeritut saavad igaüks 1,5 miljonit dollarit. Kolmekümne 50 000 dollari (ca 41K€) suuruse auhinna ja kahe miljoni 50-dollarilise kinkekaardi loosimisega tehakse algust juba 4. juunil. Loosis osalevad kõik vähemalt 12-aastased isikud, kes on saanud vähemalt ühe vaktsiinisüsti.  

Osariigi hinnangul on tänaseks veel vaktsineerimata 12 miljonit 12 aastast ja vanemat californialast. Vaktsineeritud on umbkaudu pooled 34 miljonist inimesest, keda osariik näeb vaktsineerimise sihtmärkidena. Uute vaktsiinihuviliste arv on viimastel nädalatel märkimisväärselt langenud ja nakatumiste määr on kukkunud rekordiliselt madalale.  

Käesoleval nädalal kuulutas Ohio osariik välja esimese "Vax-a-Million" (vaktsineeri(mise) miljon) loterii ühe miljoni dollari suuruse auhinna võitja. Samuti loositi välja esimene vaktsineeritud laps, kellele makstakse kinni ülikooliharidus. Ameerika Ühendriikide nelja aastane bakalaureusekraad maksab (õppemaks + lõivud) oma osariigi üliõpilasele osariigi ülikoolis keskmiselt kokku 36 000 dollari ümber, teisest osariigist tulnud üliõpilasele 106 tuhande- ja  eraülikoolides 120 tuhande dollari ümber.

Samuti loosivad vaktsineeritute vahel miljon dollarit välja Colorado ja Oregon. 

New Yorki osariik on loosirattasse pannud viiskümmend oma osariigi ülikooli- ja kolledžihariduse stipendiumit vaktsineerimise teed läinud õpilastele vanuses 12 kuni 17 aastat. Võitjad loositakse välja kümnekaupa järgmisel viiel kolmapäeval.  

Võrreldes aasta algusega, kus californialased otsisid paaniliselt enda vaktsineerimise võimalust, on olukord osariigis tänaseks radikaalselt muutunud, millest on tingitud ka õnnemäng. Osariigi rahvatervise ametkonna juhi Tomás J. Aragóni sõnul üritatakse loteriiga püüda esiti kogukondi, mis on pandeemiaga kõige rängemalt pihta saanud – vaeseid, musti ja Ladina-Ameerika päritolu inimesi. 

Californias on kasutusel ka "vaktsiiniõigluse mõõdustik" (vaccine equity metric), mille järgi jagatakse elurajoonid nelja sektorisse, vahemikus kõige väiksema ja kõige parema heaoluga piirkonnad. Kõige väiksema heaoluga piirkondades on osariigi andmetel vaktsineerimata üle poolte elanikest. Kõige jõukamates piirkondades seevastu on vaktsineerimata jäänud vähem kui veerand elanikest. 

California latinode seas on vaktsineerimata 65 ja mustade seas 64 protsenti inimestest. Valgetest californialastest on vaktsineeritud vähemalt osaliselt 52, Põhja-Ameerika põlisrahvaste esindajatest 49 ja Aasia päritolu inimestest 63 protsenti. 

Toimetas Karol Kallas