Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje ja ennetamise keskused avalikustasid riigi Covid-19 pandeemia suremuse statistika, millest selgub, et 94 protsendi Covid-19 surmade põhjuseks olid lisaks "halb terviseseisund ning kaasnevad mõjud".
"Kuuel protsendil juhtudest oli Covid-19 ainukene surma põhjus, samas kui 94 protsendil nimetatud viiruse surmajuhtudest kannatasid inimesed lisaks halva terviseseisundi ja kaasnevate mõjude käes," kirjutatakse Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje ja ennetamise keskuste (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) uuringus.
"Kuuel protsendil juhtudest oli Covid-19 märgitud ainsaks surma põhjuseks, mis teeb kokku 9683 surma," vahendab uuringu tulemusi Christian Post.
10. septembril üllitas CDC ka statistika, milles on välja toodud Covid-19 haigete ellujäämismäär vanusegruppide kaupa:
- 0-19 aasta vanustel inimestel: 99.997%
- 20-49 aasta vanustel inimestel 99.98%
- 50-69 aasta vanustel inimestel 99.5%
- 70+ aasta vanustel inimestel 94.6%
ehk teistpidi sõnastades:
- kui mõni kuni 19-aastane inimene jääb Covid-19 haigeks, siis tõenäosus, et ta selle kätte hinge heidab, on 0,003 protsenti
- kui mõni 20 kuni 49-aastane inimene jääb Covid-19 haigeks, siis tõenäosus, et ta selle kätte hinge heidab, on 0,02 protsenti
- kui mõni 50 kuni 69-aastane inimene jääb Covid-19 haigeks, siis tõenäosus, et ta selle kätte hinge heidab, on 0,5 protsenti
- kui mõni üle 70-aastane inimene jääb Covid-19 haigeks, siis tõenäosus, et ta selle kätte hinge heidab, on 5,4 protsenti
Peamised tõved, mis põhjustasid Hiinast alguse saanud viirusesse haigestunud inimeste surma, olid gripp, kopsupõletik, hingamisfunktsioonide häired, kõrgvererõhutõbi, diabeedid, vaskulaarne- ja täpsustamata dementsused, infarkt, südametegevuse häired, neerutalitluse peatumine, tahtlikud ja tahtmatud vigastused ning mürgitamine, mainib uuring.
CDC avaldatud numbrid põhinevad haiglate inimeste surma põhjuste kirjeldustel (provisional death counts) ja surmatunnistustel ning ameti hinnangul on need kõige üksikasjalisemad ja täpsemad ülevaated, mille tõttu on Covid-19 tõppe nakatunud inimesed elust lahkunud.
Surmatunnistusel on lisaks märgitud inimeste kaasnenud haigused, nende rass ja rahvus ning surmakoht.
CDC käsitluses tähendavad "kaasnevad/korraga esinevad haigusnähud" (comorbidities) "rohkem kui ühte haigust või tervisehäda … mille all isik samaaegselt kannatab."
Nähud, mida kirjeldatakse kui "kaasnevaid haigusnähte" on tihti kroonilised või pikaaegsed haigused.
CDC uuringus esitatud tabelis näidatakse ära tervisehädade tüübid ja kaasnevad nähud, mis põhjustasid koos Covid-19 inimeste surma. Kuuel protsendil juhtudest oli Covid-19 ainukene surma põhjus. Keskmiselt oli Covid-19 surnud inimesel lisaks 2,6 tervisehäda.
Tänaseks on Ameerika Ühendriikides surnud Covid-19 kätte üle 204 000 inimese ja haigestunuid on 7,06 miljonit inimest. Viimase kuu ajaga on USA-s haigestunud Covid-19-sse ümmarguselt miljon inimest.
25 septembri seisuga on Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel maailmas haigestunud Covid-19-sse 32 110 656 inimest ja surnud 980 031 inimest.
Kõige valusamalt on Hiinast alguse saanud viirusega pihta saanud Ameerikad, kus on WHO andmetel haigestunuid natukene alla 16 miljoni, Ameerikatele järgneb Kagu-Aasia, kus haigestunuid on üle kuue ja poole miljoni ja Euroopa, kus Covid-19-sse on nakatunud üle viie ja poole miljoni inimese.
Huvitav on jälgida ka seoses Covid-19 USA ülikoolides toimuvat: kui pandeemia ametlikult välja kuulutati, mindi üle distantsõppele ja paljude ülikoolide õppejõud keelduvad käesoleval õppeaastalgi näost-näkku tunde andmast.
USA ülikoolidega seostatakse tänaseks ligi 60 000 nakatumisjuhtu ja sellesse haigusesse on surnud üle 60 inimese. Enamus haigestunuid ja surnuid on õppejõud ning ametnikud, üliõpilaste seas on Covid-19 põhjusel elust lahkunuid ainult kaks inimest.
Alkoholimürgistustesse ja alkoholiuimast põhjustatud õnnetuste käte suri 2019. aastal 1825 üliõpilast vanuses 19–24 aastat ja alkoholivägivalla käes on kannatunud ligi 700 000 üliõpilast.
Toimetas Karol Kallas