Ameerika Ühendriikide pealinna Washingtoni külje all asuva Fairfaxi maakonna demokraatide sõnul on rahutused lahutamatu osa Ühendriikide marsist progressiivse maailma suunas.
Virginia osariigi Fairfaxi maakonna demokraatide komitee Twitteri ametlikult kontolt säutsuti laupäeval, ajal kui kümnetes Ühendriikide suurlinnades oli puhkenud vasakäärmuslaste ja kuritegelike jõukude märatsemine, röövimine ning vägivald, järgmine seisukoht: "Kui president Barack Obama rääkis oma teises ametisse asumise kõnes Stonewalli rahutustest, ei teinud ta seda kerge südamega. Rahutused on lahutamatu osa meie riigi marsist progressi suunas," vahendab Breitbart.
Ilmselt said demokraadid üleüldise märatsemise taustal sellise säutsu kohatusest mõne päevaga ka ise aru ja esmaspäeva pärastlõunal see kustutati.
Säutsus osutati Obama kõnele, mille ta pidas teist korda ametisse asudes. Selles ütles progressiivne demokraatide president järgmised sõnad: "Meie, rahvana, kuulutame täna, et tõdedest kõige selgem – et me kõik oleme loodud võrdseteks – on täht, mis juhib meid tänaseni; nii nagu see juhtis meie eelkäijaid läbi Seneca Fallsi, Selma ja Stonewalli."
Stonewalli rahutused leidsid aset New York City'is 1969. aastal ja neid peetakse omasooiharate õiguste liikumise üheks verstapostiks.
Samas Wall Street Journal osutas möödunud aastal, et Stonewalli märatsemistega kaasas käinud draama ja vägivald jättis varju tolleks ajaks juba üle kümne aasta kestnud rahumeelse gei-liikumise ja millel on omasooiharate õiguste ees suuremad teened.
"Stonewalli on hulk aega peetud sündmuseks, millest sai alguse kaasaegne omasooiharate õiguste liikumine. 1969. aasta juuni lõpus kolme päeva jooksul aset leidnud rahutustel oli kahtlemata oluline kaal, kuid need ei olnud siiski esimene kord kui omasooiharad inimesed astusid tagakiusamisele vastu. Stonewallile eelnes tublisti üle kümne aasta omasooiharate kodanikuõiguste aktivismi, millest suurt osa juhtis mees nimega Frank Kameny. Tema retoorika ja strateegiad olid [võrreldes Stonewalliga] vähem vastuolulised, kuid need olid intellektuaalseks aluseks, tänu millele omasooiharate liikumine lõpuks edu saavutas," kirjutab Wall Street Journal.
Fairfaxi maakond asub Ameerika Ühendriikide pealinna Washington DC külje all ja sinna kuulub suur hulk Põhja-Virginia eeslinnasid. Viimaste aastakümnete jooksul on see piirkond muutunud punasest vabariiklaste kantsist demokraatlikult siniseks. (Punane on USA vabariiklaste, sinine demokraatide värv.)
Toimetas Karol Kallas