Iisraeli sisejulgeoleku minister Itamar Ben-Gvir (keskel valge kippahiga) jagab Eladi linnas ultraortodokssetele vabatahtlikele relvi, 16.10.2023 Foto: Itamar Ben-Gvir/X

Iisraeli kaitseministeerium jagab tsivilistidest "kogukonna turvameestele" pika toruga automaatrelvi. Ameerika Ühendriikide valitsus lubab, juhul kui eraisikutele relvade jagamist ei lõpetata, relvatarned katkestada.

Iisraeli rahvusliku julgeoleku minister Itamar Ben Gvir postitas sotsiaalmeediasse pildimaterjali, kuidas ta jagab araablaste lähedal elavatele juutidele enesekaitseks pika toruga vintrelvi. Pildid jõudsid ajakirjandusse. Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus on Iisraeli eraisikute enesekaitseks relvastamise pärast pahane ja ähvardab relvatarned osaliselt lõpetada, vahendab Breitbart.  

USA demokraatide valitsuse sõnul on tegemist "poliitiliste sündmustega", mille käigus ei tohi tsiviilisikutele relvi anda.

USA demokraatide valitsus ähvardab peatada Iisraeli sisejulgeoleku ministeeriumi poolt Ameerika Ühendriikide relvatootjatelt ostetud 20 000 pika toruga automaatrelva tarned

Alates 10. oktoobrist on Iisraeli sisejulgeoleku ministeerium ostnud kümneid tuhandeid autmaatrelvi eesmärgiga relvastada riigi piiride lähedal asuvate linnade ja asunduste tsiviiliskutest koosnevaid omakaitserühmitusi.

Samuti jagatakse inimestele kuuliveste ja kiivreid.

Vaatamata pingelistele suhetele Iisraelis elavate araablastega kehtivad Iisraelis karmid relvaseadused ja relvaluba on vaid ligikaudu kahel protsendil riigi kodanikest.  

Peale 7. oktoobril toimunud araablaste terrorirünnakuid on Iisrael kiirendanud relvalubade väljaandmise protsessi eesmärgiga relvastada inimesi enda ja oma riigi kaitsmise eesmärgil.

Iisraeli kodanikele kehtib kohustuslik ajateenistus. Mehed peavad aega teenima 32 kuud ja naised 24 kuud. See tähendab üleüldisi eeskujulikke relvateadmisi- ja oskuseid.

Toimetas Karol Kallas