Joe Bidenbbb Pilt: Valge Maja video ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide suurim valijate rühm on nõndanimetatud "sõltumatud" ja uuringud näitavad selles grupis demokraatidele ajalooliselt madalat toetust.

2023. aastal samastasid Ameerika Ühendriikides ennast sõltumatutega 43 protsenti valijatest ja sama suur on nende toetus olnud vaid 2014. aastal, vahendab uuringuettevõte Gallup

Sõltumatutena määratlemine on USA täiskasvanute seas püsinud üle 40 protsenti või enam alates 2011. aastast, välja arvatud 2016. kui see oli 39 protsenti.

Demokraatide toetus on rekordiliselt madal ja nii määratleb ennast poliitiliselt vaid 27 protsenti valijatest. Vabariiklaste toetus on sama.   

Sõltumatud saavutasid nii vabariiklastest kui demokraatidest suurema osakaalu valijate seas juba 1991. aastal ja on seda tänaseni – lühikese vahepausiga aastast 2004 kuni 2008.

Sõltumatud on oma osakaalu eelkõige kasvatanud demokraatide arvelt. Sellised arengud olid oodatavad, kuna enne 1991. aastat olid demokraadid suurim poliitiline jõud. 

Demokraatide toetuse languse taga arvatakse olevat eelkõige Joe Bideni ebapopulaarsus.

Sõltumatute parteiline kallutatus annab kerge edumaa vabariiklastele. Gallupi küsitluste kohaselt toetab selles grupis vabariiklasi 45 ja demokraate 43 protsenti valijatest.

Gallup uuris ka inimeste poliitilisi eelistusi ilma parteideta ja selles vallas on suur ülekaal konservatiividel. Konservatiivsena nägi oma poliitilisi vaateid 2023. aasal ennast 36 protsenti Ameerika Ühendriikide täiskasvanutest ja progressiusklikena (liberaalidena) 25 protsenti.

Uuringuettevõte hindab, et mainitud arengud demokraatidele 2024. aasta valimisperioodil head ei kuuluta. Varasemal neljal presidendivalimiste aastal on kallutatus demokraatide poole olnud vähemalt viis protsenti suurem kui vabariiklaste suunas.

Ilmselt oleks vabariiklaste toetus märksa suurem, kuna sisuliselt kogu Ameerika Ühendriikide peavoolumeedia on jõuliselt demokraatide taga.

Toimetas Karol Kallas