USA kaitseminister Lloyd Austin Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin väitis kongressile, et kui see demokraatide valitsuse Ukraina sõjaabi heaks ei kiida, võib see tähendada, et USA sõdurid peavad Euroopasse sõtta minema.

Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus nõuab vabariiklaste enamusega kongressilt 106 miljardi dollari suuruse abipaketi heaks kiitmist, millest suurem osa – 61 miljardit dollarit – kuluks Ukraina toetamiseks. Alates 2022. aasta veebruarist on Ameerika Ühendriigid rahastanud Ukraina kaitsejõude Venemaa kallaletungi tõrjumisel kokku 113 miljardi dollariga, vahendab The Messenger.

Kaitseminister Austin käis koos ametnikega kongressi veenmas 5. detsembril ja tema sõnul võib Venemaa, juhul kui USA Ukrainat ei aita, Ukraina ära vallutada ning tungida kallale järgmistele, sealhulgas NATO riikidele, mida USA siis kaitsma peab hakkama. 

"Kui [Vladimir] Putin saab Ukrainast jagu, vallutab ta Moldova ja Gruusia. Seejärel võibolla Baltimaad," vahendab kaitseministri ähvardusi kongressi välisasjade komisjoni esimees Michael McCaul.  

"Kui selline stsenaarium tõeks osutuks, siis tähendab see Austini sõnul, et väga tõenäoliselt peavad Ameerika Ühendriigid saatma oma sõdurid Euroopasse sõdima ja see on asi, mille ameeriklased peaksid vältima," kirjeldas kohtumist Texase osariigi saadik McCaul.

Abipaketti toetava McCauli sõnul juhul, kui USA lõpetab Ukraina abistamise, "kaotame me oma NATO liitlaste hea tahte ja mitte keegi enam meid ei usalda."

Samas polnud Austinil ja teistel kaitseministeeriumi kõrgetel ametnikel kasu vabariiklastest Ukraina-skeptikute veenmisest. Paljud vabariiklased nõuavad, et nii Ukraina kui USA kaitseministeerium annaksid abirahade kasutamisest paremini aru ja selgitaksid täpselt, kuidas rohkem raha aitab Ukrainal Venemaast jagu saada.  

Kongressi spiikri Mike Johnsoni sõnul ajasid kaitseminister ja ametnikud üldist igavat juttu ning vajalikke selgitusi ei jaganud. Teiste saadikute sõnul aeti kohtumisel samasugust juttu, mida kõik võivad ajalehtedest lugeda ja tegemist oli lihtsalt ehku peale õngitsemisega.

See tähendab, et kaitseministeerium pole valmis kongressi saadikute küsimustele, millele Ukraina abi täpsemalt kulub, vastama.

Ligikaudu pooled kongressi vabariiklased on suuremas osas jätkuvalt ühel meelel, et Ukraina enne abi ei saa, kui demokraatide valitsus ei kiida heaks Ameerika Ühendriikide piiri kindlustamise seadust.

Demokraatide sõnul annab USA abi viibimine Ukrainas juba negatiivselt tunda.

Toimetas Karol Kallas