Krasnojarski soojuselektrijaam, mis on Siberis üks suuremaid. Foto: BigStockPhoto

Ameerika Ühendriikide kõige tähtsam kliimapäästja John Kerry leiab, et kui Venemaa, India ja Hiina sugused suurriigid kliimat USA demokraatide nõudmiste kohaselt ei päästa, siis pole lääneriikide poolt maailmale välja mõeldud "kliimaeesmärke" võimalik saavutada.

"Me peame tegema koostööd Hiina Rahvavabariigiga ja me peame tegema koostööd Indiaga. Me peame isegi, kui meil ükskord õnnestub lahendada sõda Ukrainas, lõpuks leidma viisi, kuidas teha koostööd Venemaaga, sest Venemaa on väga suur heitja," rääkis Kerry Yahoo Newsile antud intervjuus.

"Kõigi nende riikide puhul on võimalus, et kui nad ei võta ette midagi oma energiabaasi muutmisega, siis muudab see ülejäänud maailma jaoks palju raskemaks, isegi võimatuks jõuda meie seatud [kliima]eesmärkideni," jätkas Ameerika Ühendriikide kliimaküsimuste eriesindaja, keda lühemalt kutsutakse "kliimatsaariks".

Kerry kliimatsaari positsioon USA demokraatide valitsuses on erakordne, sest tegemist on ministri mõõtu ametiga, kuid ta on demokraatide poolt pandud ametisse ilma Senati heakskiiduta. Senat peab Ameerika Ühendriikides kinnitama kõigi kõrgemate valitsusametnike ametisse määramise.

Kerryl on õigus kaasa rääkida Ühendriikide kliima- ja energiapoliitika kujundamises. Ta istub rahvusliku julgeoleku nõukogus ja osaleb ministrite kabineti koosolekutel. Kliimatsaari kontor, kus töötab 45 inimest, asub riigidepartemangu hoones ja tema käsutada on 14 miljoni dollari suurune aastaeelarve.  

"Mulle on antud volitused pidada läbirääkimisi Hiina RVga ja teha sellega koostööd. Seda me oleme ka kaks aastat teinud ja sellel on teatud tulemused. Muidugi mitte nii palju kui meile vaja oleks," selgitas Kerry.

Käesoleva kuu alguses kurtis kliimatsaar, et USA ja Hiina RV vahel suurenevad pinged kahjustavad tema kliimakõnelusi.

Axiosele antud intervjuus nentis Kerry: "Kahjuks, möödunud aastal … mis pidi juhtuma, juhtus, mille tõttu on kliimaküsimused nüüd segunenud kõigi muude pingetega, mis meie riikide [Venemaa ja USA] vahele on tekkinud. Ja nii nad on ennast pisut tagasi tõmmanud ja näitavad välja tundeid, et nende arust on kõik, mida me iganes teeme, ainult nende hurjutamiseks ning hurjutamiseks."

Ameerika Ühendriigid ja Hiina tegid 2021. aasta lõpus ühisavalduse, et tegutsevad üheskoos agressiivselt heitmete vastu.

2021. aastal ehitas Hiina RV omale juurde 40 gigavati mahus söeelektrijaamu. 2022. aastal hakati neid ehitama rohkem kui 86 gigavati mahus. 2023. aastal on see number veelgi suurem. Väidetavalt ehitab ainuüksi Hiina RV aastas juurde rohkem söeelektrijaamu kui terve läänemaailm kokku.  

Ameerika Ühendriikide kongressi täitevvõimu järelvalvekomisjon (House Oversight Committee) algatas Kerry tegevuse suhtes käesoleva aasta veebruaris uurimise, kuna tema tegevus pole läbipaistev ega arusaadav.

Toimetas Karol Kallas