Aastaid on spekuleeritud George Sorose ja tema poolt asutatud MTÜde rolli üle Euroopa poliitika mõjutajana, kuid nüüd on see persoon saanud USA kongressilt teistsugust tähelepanu kui varem.
Nimelt on Ühendriikides otsustatud ametivõimude poolt avada uurimine Sorosele osaks saanud süüdistuste osas. Väidetavalt on Soros õõnestanud valitsusi, mis vastustavad neoliberaalset poliitikat.
New Jersey esindaja kongressis, vabariiklane Christopher Smith ja teised nõuavad USA Makedoonia saatkonna tegevuse uurimist, nõudes saadik Jess Bailylt vastuseid küsimustele Sorose võimaliku mõju üle selle Balkani riigi poliitikas.
Makedoonia inglisekeelne ajaleht Independent vahendas 2. veebruaril Christopher Smithi intervjuud Makedoonia televisioonile: "Näib, et USA valitsus on finantseerinud organisatsioone, mis on teatud küsimustes astunud sotsialistide poolele ning see on täiesti vastuvõetamatu. Arvan, et see on illegaalne ja me uurime seda juhtumist täie tõsidusega."
Teema tõusis eriti päevakorda pärast endise peaministri Nikola Gruevski sõnu ajalehele Republika: "Kui ei oleks olnud George Sorost koos kõigi oma miljonitega, valitsusväliste organisatsioonidega, ära ostetud meedia ja poliitikutega … oleks meie majandus tugevam."
Probleem sai veel enam kajastust, kui grupp prominentseid Makedoonia ajakirjanikke algatas protestiaktsiooni "Stop Operation Soros" eesmärgiga lõpetada selle miljardäri laastav tegevus riigis.
Utah osariigi vabariiklane Mike Lee kirjutas 17. jaanuaril kirja, milles seadis kahtluse alla meetodi, kuidas kasutatakse USAIDi poolt eraldatud vahendeid Sorosega seotud organisatsioonidele nagu Avatud Ühiskonna Fond.
Lee avaldas muret, et seda raha kasutatakse ühiskondade õõnestustegevuseks: "Kahjuks olen saanud usutavaid raporteid selle kohta, et mõne viimase aasta jooksul on Ühendriikide esindus Makedoonias aktiivselt sekkunud Makedoonia poliitilisse ellu, kujundades ajakirjandusmaastikku ja tsiviilühiskonda, sageli soosides ülekaalukalt ühte osapoolt."
Lee meeskond on saanud Makedoonia poliitilistelt jõududelt informatsiooni, mille kohaselt USA raha on kasutatud vägivaldsete vasakpoolsete poolt algatatud korrarikkumiste finantseerimiseks, et destabiliseerida enamuses konservatiivsete veendumustega rahvusriiki.
Fox News teatas, et Riigidepartemang eitab Ühendriikide valitsuse osalust Makedoonia vasakäärmuslaste valitsusevastases "partisaniliikumises." Meediaväljaanne kinnitas samas, et USAID on eraldanud Sorose poolt toetatud fondidele või gruppidele kolm märkimisväärset stipendiumi alates aastast 2002.
Üks nendest stipendiumitest, mis on ka esile toodud USAIDi kodulehel – Makedoonia Avatud Fond (Foundation Open Society Macedonia, FOSM) on vastu võtnud 4,8 miljonit dollarit kodanikuühiskonna arendamisega seotud projektiks "The Civil Society Project". Selle eesmärgiks on anda Makedoonia kodanikele volitused teha valitsus aruandekohuslaseks ja samas on koolitatud sadu makedoonlasi haldama noorteliikumisi ja kasutama meediavahendeid.
Riigidepartemang täheldas oma vastuses Leele, et USAID on hiljuti sponsoreerinud uut, 9,5 miljonit dollarit maksvat noorteorganisatsioonide projekti, millesse on kaasatud ka FOSM.
Hiljutine kriitika Sorose arvel ei jää aga ainult Makedoonia piiridesse. 10. veebruaril peetud kõnes Ungari rahvale ei jätnud peaminister Viktor Orbán ruumi illusioonidele: "Meie vetes ujuvad suuremat sorti kiskjad. See on George Sorose piirideülene impeerium koos oma tonne kaaluva rahakoti ja rahvusvahelise raskesuurtükiväega. … See põhjustab probleeme – see, et nad üritavad varjatult ja välismaise rahaga mõjutada Ungari poliitikat."
Ametlikult olematu Sorose mõju Euroopa poliitikale on päevavalgele ujunud just viimastel aastatel tänu avalikkuse ette lekkinud elektroonilisele kirjavahetusele miljardäri ja rahvusvahelise poliitilise areeni "suurkujude" vahel.
Värskeimad avastused puudutavad Sorose lähedast suhet Clintonite juhitud Riigidepartemanguga koos kurikuulsate "Podesta meilidega" ehk Hillary Clintoni presidendikampaania juhi John Podesta kirjavahetusega.
Tänu serverileketele leidis kinnitust Sorose nööritõmbaja roll Ukraina sündmustes 2015. aasta riigikukutamisel.