Bree Fram, enne ja pärast "soomuutmist" Foto: Bree Fram/X

Ameerika Ühendriikide kosmosejõudude kolonelleitnanti Bree Frami sõnul võib tähestikurahva kaasamine panna kosmosesõjapidamises toime revolutsiooni. 43-aastane Fram on mees, kes peab ennast naiseks.

Fram esines kaasamist ülistava sõnavõtuga 2023. aasta 12. oktoobril ajakirja Fortune kõige võimukamate naiste kõnekoosolekul, vahendab PostMillenial.

Ennast naiseks pidav meeskolonelleitnant jätkas:

"Me peame sõda täna ja tulevikus kasutades oma ajujõudu. Ja kui see aju, mis korraldab kosmoses või küberavallas sõja pidamise revolutsiooni, juhtub olema ülesoolise (trans-) inimese kehas, siis te kõik peaksite tahtma, et see teeniks minu kõrval."

Kõige võimukamate naiste kõnekoosolek toimus päev pärast progressiusuliste riiklikku kapist välja tulemise püha, mida tähistatakse inimeste auks, kelle suguühte huvid erinevad tavapärasest.

Frami, kes on on Ameerika Ühendriikide sõjaväe tegevteenistuses kõige kõrgema aukraadiga ennast naiseks pidav mees, tutvustati konverentsil loosungiga "vägi tulla kapist välja".

Väidetavalt on Fram erialalt kosmoseinsener ja töötab praegu kaitseministeeriumis kosmosetehnika hankimise poliitikate väljatöötamise osakonnas. Samuti on ta Pentagoni Õhujõudude LGBTQ+ Algatuste Osakonna (Department of the Air Force LGBTQ+ initiatives) kaasjuht. Nimetatud osakonna ülesandeks on tõkete kaotamine tähestikurahva teelt, kes soovivad astuda sõjaväeteenistusse.

Oma kõnes rääkis Fram enda tööst, mille juures kinnitas, et üheks tema kireks on "21. sajandi sõjaväekultuuri" ehitamine. Tema sõnul on hetkel käes selleks ainukordne võimalus paljude põlvkondade jooksul. 

Ta juhtis tähelepanu käesoleva aasta 5. aprillil avaldatud kosmosejõudude Kaitsevaimude käsiraamatule, mis on kosmosejõudude tegevust juhtiv alusdokument. 

"Selles dokumendis on sõnad, mida te ei ootaks, et on kirjutatud sõjaväe juhtkonnale suunatud juhendmaterjali," jätkas ta. "Selles dokumendis räägitakse avatuse, isikupära ja haavatavuse väärtusest. Tõesti, kas seal räägitakse haavatavusest ja seda sõjaväe juhtkonnale suunatud dokumendis? See on pöörane, kui selle peale mõelda. Sest haavatavus, võimalus näidata ennast välja inimestena avab tee ühendumisele ja selle ühendumise embamine oma meeskondade sees teeb meid kõiki tugevamaks."

Fram peab kõige suuremateks tõketeks "transseksuaalde" sõjaväeteenistuse teel "kinnisarusaamu" ja seda eriti arusaamise valdkonnas, mida oma sugu "ületada" soovivad inimesed endast kujutavad.

Frami elukaaslane on naine ja neil on kaks tütart. Lisaks on ta vabaühenduse Sparta juht, mis tegeleb "transseksuaalide" sõjaväeteenistusse aitamisega. Ametlikult sai Framist "naine" 2019. aastal.

Toimetas Karol Kallas