
Ameerika Ühendriikide õhujõudude relvahangete, tehnoloogia arenduse ning logistika küsimuste juht Andrew Hunter sõnas intervjuus, et Hiina on edastamas USA-d kuuenda põlvkonna hävituslennukite loomise võidujooksus.
Hunteri kommentaarid leidsid aset pärast seda kui Hiina Rahvavabariigi õhujõud tegid möödunud aasta detsembris katselennu lahinglennukiga, mis arvatakse olevat maailmas esimene lendav kuuenda põlvkonna hävitaja tehnoloogia prototüüp.
"Võib tunnistada, et me hoiame hiinlaste tegevusel pingsalt silma peal ning sellest tulenevalt ei ole avalikkusele teadaolevad asjad meie jaoks šokeerivad nendel hetkedel kui need avalikuks saavad. Ent sellegipoolest olen sunnitud tunnistama, et tempo, millega hiinlased oma tehnoloogiat arendavad on tõepoolest hämmastav" sõnas Hunter, kommenteerides hiinlaste eduamme.
USA 6. põlvkonna hävitaja projekt NGAD (Next Generation Air Dominance) on takerdunud nii viivitustesse kui ülekulusse, mistõttu 2024. aastal on Pentagonis tõstatatud korduvalt teema kogu projekti katki jätmisest. Sellest tulenevalt on ebatõenäoline, et USA suudab Hiinaga järgmise generatsiooni taktikaliste lahinglennukite arenduses sammu pidada.
Hiina on deklareerinud, et kavatseb 6. põlvkonna hävitajad teenistusse arvata juba alates 2030. aastast. USA juhtiv ekspert Hiina lahinglennukite arenduses Abraham Abrams prognoosib, et võttes arvesse USA 5. põlvkonna hävitajate F-22 ja F-35 arendustempot ei jõua 6. põlvkonna hävitajad USA õhujõududes teenistusse enne 2040. aastat.
Toimetas Adrian Bachmann