Ameerika Ühendriikide Rahvusliku julgeoleku amet kasutas Taani ja USA vahel sõlmitud salajast luurekoostöö lepingut ära selleks, et jälgida Taani ministrite ja Rootsi, Taani, Saksamaa ning teiste riikide kaitsetööstuse ettevõtete tegevust.
USA Rahvusliku julgeoleku amet (National Security Agency; NSA) jälgis muuhulgas näiteks Eurofighteri ja Saabi Gripen hävituslennukite tootmist ning seda ajal kui Taani valis oma kaitsejõududele aegunud F-16 asemele uut hävituslennukit. Jälgiti ka Taani üht suurimat kaitsetööstusettevõtet Terma, vahendab Taani Raadio uudiseid defense-aerospace.com.
Taani raadio toetub 2015. aasta paiku Kaitsejõudude luureteenistuseni (FE) jõudnud ülisalajastele dokumentidele, mis hoiatasid FE kõrgemat juhtkonda, kuidas NSA võib kahe riigi luurekoostöö lepingut oma huvides ära kasutades ekspluateerida ligipääsu Taanis asuvatele ilmavõrgusõlmedele.
Kopenhaageni ülikooli põhiseaduse professori Elo Rytteri sõnul on see "põhimõtteliselt šokeeriv, kuidas riigiasutus, mis peaks kaitsma Taanit, aitas kaasa riigi eluliste huvide õõnestamisele".
Kopenhaageni ülikooli kriminaalõiguse professor Jørn Vestergaard leiab: "Taani seaduste kohaselt ei tohi välismaised luureametid luurata Taani järele viisil, mis annaks neile infot sõjaväe või poliitiliselt tundlike teemade kohta".
Lisaks hoiatati dokumentides, et NSA jälgib mitmeid sihtmärke Taani naaberriikides Saksamaal ja Rootsis. Muuhulgas kasutas NSA ära Taani ja USA luurekoostöö lepingut, et koguda informatsiooni Euroopa riikide hävituslennukiprogrammi Eurofighter ja Rootsi ettevõtte Saab hävituslennuki Gripen kohta.
Mõlemad lennukid konkureerisid tol hetkel konkursil, millega Taani valitsus valis oma kaitsejõududele uusi hävituslennukeid ja konkurss oli lõpustaadiumis. Valik langetati lõpuks USA ettevõtte Lockheed Martini F-35 kasuks, millist otsust toona teravalt kritiseeriti.
Allikate sõnul jälgis NSA veel Taani Rahandus- ja Välisministeeriumi tegevust. Samuti jälgiti peale Rootsi, Taani ja Saksamaa veel Prantsusmaa, Hollandi ning Norra sihtmärke.
Taani Raadiol ei õnnestunud kindlaks teha kas FE saadud informatsiooni peale ka NSA ebaseadusliku luuretegevuse osas midagi ette võttis.
NSA luuras Ameerika Ühendriikide liitlaste järele ajal kui Valges Majas elas Barack Obama.
Toimetas Karol Kallas