Ameerika Ühendriigid on sooritanud revolutsioonilise kuuenda põlvkonna hävituslennuki prototüübi esmalennu, vahendab militaaruudiste väljaanne Defense News.

"Oleme juba valmis ehitanud ja sooritanud prototüübiga esmalennu, mille käigus sai purustatud ka hulk rekordeid," kommenteeris Ühendriikide õhujõudude relvahangete, tehnoloogiaarenduse ja logistika divisjoni asedirektor Will Roper.

Kuuenda põlvkonna hävitajad kujutavad endast järjekordset tehnoloogilist arenguhüpet, mis lisavad uusi mehhaanilisi, elektroonilisi ja tarkvaralisi täiustusi olemasolevatele viienda generatsiooni hävitajatele, mille võtmevõimekuseks on madal radarisignatuur, suur andetöötlusvõime ning võimekus liikuda ülehelikiirusel ilma palju kütust neelava (ja eriti suure soojussignatuuriga) reaktiivide järelpõlemiseta.

Tegemist on maailma militaaranalüütika kogukonnas furoori põhjustanud sündmusega, kuna USA kuuenda põlvkonna hävitaja arendusprogramm arvati olevat algfaasis ning prototüüpide lende oodati alles aastate pärast.

"Kavatseme käivitada järgmise põlvkonna lennuplatvormide tootmise viisil, mida pole kunagi varem üritatud" väitis Roper, kes keeldus salastatud programmi üksikasju prototüüpide arvu või töövõtjate kohta avaldamast.

Samuti jääb endiselt saladuseks, kas tegemist on mehitatud või mehitamata hävitajaga ning millised on lennumasina radarile ja muudele sensoritele nähtamatuks jäämise võime parameetrid.

Roper soostus avaldama programmi võtmevõimekuse, milleks on uue põlvkonna tootmistehnoloogiate rakendamine, mis kiirendab oluliselt lennuki arendus- ja tootmisfaaside tavapärast tempot.

Ühendriikide uue põlvkonna hävitaja arendamise programmi revolutsiooniline iseloom peitub ka asjaolus, et tavapäraselt tsiviiltootmisest lahutatud ning generatsiooniliselt teerajaja rollis olnud militaartootmise metoodikad on väga olulisel määral täiendatud tsiviiltootmises viimastel dekaadidel kasutusele võetud projektijuhtimise ning täisdigitaliseeritud tootearenduse kontseptide poolt.

Jättes otseselt mainimata Elon Muski nime vihjas Roper, et USA järgmise põlvkonna sõjalennukite väljaarendamises võivad hakata mängima võtmerolli "mõned üldtuntud miljardäridest insenerid, kes võivad avastada, et revolutsiooniliste tehnoloogiate abil loodud maailma uudseimate lennumasinate tootmine on nende jaoks ideaalseks uueks väljakutseks".

Ühendriikide plaan edendada kuuenda põlvkonna hävitajate väljatöötamist kiirendatud korras tuleneb peamiselt soovist säilitada hävituslennukite segmendis tehnoloogiline ülekaal Venemaa ja Hiina ees, mis on murdmas USA viienda põlvkonna hävitajate tootmise monopoli ning arendamas sensori ja relvasüsteeme, millel on potentsiaal lõpetada USA domineerimine selles valdkonnas.

Kuuenda põlvkonna hävitajaprogrammid on välja töötamisel ka Vene Föderatsiooni ja Hiina aeronautika komplekside poolt, mis on lisaks USAle ainsad riigid maailmas, mille sõjatööstuspotentsiaal võimaldab luua moodsamaid kui neljanda põlvkonna hävitajaid.

Toimetas Adrian Bachmann