Mitmete allikate järgi oli Jeffrey Epsteini poolt pakutud pedofiilsete "teenuste" sagedaste tarbijate seas ka USA endine president Bill Clinton. Foto: Scanpix

USAs vahistati FBI ja New York'i politsei lastevastaste kuritegude üksuse koostöös miljardärist seltskonnategelane Jeffrey Epstein. Riskikapitalist arreteeriti laupäeva õhtul New Jersey osariigi Teterboro lennuväljal kui viimane saabus eralennukiga Prantsusmaalt. Seltskonnategelast ja Bill Clintoni sõpra süüdistatakse suures ulatuses laste seksuaalses ärakasutamises ja mastaapses laste seksiäris.

Jeffrey Epsteini vahistamise põhjuseks on kaheteist aasta tagune pedofiiliat ja alaealiste seksikaubandust hõlmav kohtuasi, mis 2007. aastal lahenes süüdistatava jaoks salajase kokkuleppega.

Kuigi Epsteini vastu tunnistasid kümned ohvrid ja kaastöölised ning teda süüdistati kuritegudes, mis süüdimõistmisel oleks tähendanud eluaegset vangistust, õnnestus miljardäril pääseda mõne väiksema eksimuse omaksvõtmise ja 18-kuulise karistusega lõdva režiimiga mugavusvanglas. Karistusest pidi ta reaalselt mõisa moodi vabakäiguvanglas veetma kolmteist kuud. Selline tulemus ei rahuldanud ohvreid ja need on õigust ja õiglust otsinud tänaseni, kirjutab The Daily Beast.

Täna lisab kohtuasjale vürtsi tõsiasi, et FBI uuris miljardäri pedofiiliakuritegusid 2005. aastal üksteist kuud ja kuulas üle nelikümmend ohvrit, kuid lõpuks peale Epsteini ärakuulamist föderaalsetest süüdistustest loobuti. FBI-d juhtis toona Robert Mueller, kes väidetavalt sekkus uurimisse isiklikult ja on sama inimene, kelle demokraadid palkasid uurima Trumpi vene sidemeid.

Jeffrey Epstein on pedofiiliasüüdistustega avaliku tähelepanu keskmes olnud sellest ajast peale, kuid tal on õnnestunud suuremast karistusest tänaseni pääseda. Epsteini pedofiilia ja laste seksikaubanduse uurimine lõpetati küll kokkuleppemenetlusega, kuid 2008. aastal algatati siiski uurimine, kuidas ja mis tingimustel täpsemalt toonane USA Florida osariigi Lõunapiirkonna riigiprokurör ja tänane tööminister Alexander Acosta nii otsustas.

Kaksteist aastat kestnud uurimine võttis uue pöörde käesoleva aasta veebruarikuu lõpus kui West Palm Beachi föderaalkohtunik otsustas, et Acosta ja tema meeskond rikkusid 2008. aastal olulist kuriteoohvrite õiguste seadust. Kohtuniku otsus võib viia Epsteini ja tema kaasosalistega sõlmitud süüdistusest loobumise lepingu (non-prosecution agreement) tühistamiseni. 

Epsteini kokkuleppemenetlusega tagatud heaolu raputas lisaks käesoleva aasta 3. juulil langetatud USA Teise piirkonna kohtuniku otsus avalikustada ligi kaks tuhat lehekülge Epsteini kuritegusid puudutavaid dokumente.

Nii veebruarikuine kui 3. juuli kohtuotsus viisid miljardäri vahistamiseni.

Uue kohtuasja keskmes on järgnev skeem: Epstein või tema kaasosalised meelitasid noored tüdrukud oma NY või Palm Beachi häärberisse, lubades neile masseerimise eest raha. Kuid massaaži asemel miljardär vägivallatses nende kallal ja kuritarvitas tüdrukuid seksuaalselt.

Kahe allika sõnul on uue kohtuasja üheks süüdistuseks alaealiste seksikaubandus ja teiseks vandenõu alaealiste seksikaubanduse korraldamiseks. Süüdimõistmisel ootaks Epsteini neljakümne viie aastane vangistus.

Tähelepanuväärne on seegi, mis õiguskaitseorgan uurimist korraldab: selleks on NY Lõunapiirkonna Avaliku korruptsiooni üksus (Public Corruption Unit of the Southern District of New York), mis viitab asjaolule, et asjasse on segatud kõrged ametiisikud. Uurimises abistavad viidatud üksust nii New Yorki inimkaubanduse uurijad kui FBI.

Õiguskaitseorganite sõnul otsisid Epsteinile lapsi seksuaalseks kuritarvitamiseks mitmed kaastöölised ja mitmest ohvrist said lõpuks ka ise laste seksiäri osalised. Kõige nooremad ohvrid olid kaheteist aastased ja Epstein teadis, et nad on alaealised. 

Miljardäri ohvreid Virginia Roberts Giuffre'it ja Sarah Ransome'i esindav advokaat David Boies loodab, et uurimine ei piirdu ainult Epsteiniga, sest "Epsteini seksiäris osales palju tuntud inimesi".

2018. aastal selgus, et Epsteini soodus kokkuleppemenetlus oli tingitud asjaolust, et seltskonnategelasest sai võimude informant.

Epsteini sõber või vähemalt väga hea tuttav on USA endine president Bill Clinton, kes aastatel 2001–2003 tegi Epsteini eralennuk Boeing 727-ga, mille laias voodis korraldati tunnistajate sõnul alaealiste lastega grupiseksiorgiaid ning mis on saanud nimeks "Lolita Express", kokku kakskümmend kuus reisi.

Vähemalt viiel neist reisidest ei olnud Clintonil kaasas turvameest ega neist ei teatatud Salateenistusele. Avalikkuse ette jõudnud logidest selgub, et Bill Clinton lendas peale USA Neitsisaarestikus asuva seksisaare Epsteini Lolita Expressiga kohtadese nagu Hong Kong, Jaapan, Singapur, Hiina, Brunei, London, New York, Assoorid, Belgia, Norra, Venemaa ja Aafrika.

2007. aastal Epsteini advokaatide poolt saadetud kirjas, milles arutati kokkuleppemenetluse asjaolusid, on Epsteini kaitseks toodud asjaolu, et " hr Epstein oli osaline Clintonite Sihtasutuse loomise juures".

Bill Clintoni maniakaalsele seksuaalkäitumisele viitab ka 2016. aastal avalikuks tulnud e-kiri, milles Bushi valitsuse kaitseminister Colin Powell selgitab, et "ta ei saa Hillaryit presidendina toetada, kuna proua Clinton on ablas status quo kaitsja ja Bill põrutab jätkuvalt bimbosid".

Epsteini korraldatud pidudel on mitmel korral osalenud ka Ühendkuningriigi kuningakoja liige prints Andrew ja Epsteini süüdistajad väidavad, et ta sundis alaealisi tüdrukuid printsiga seksima vähemalt kolmel erineval korral.

Kuigi seltskonnategelasest miljardäri lastelembus oli avalik saladus, võeti tema loodud heategevusorganisatsiooni Gratitude America Ltd abi vastu heal meelel. Epsteini Gratitude America Ltd-d on toetanud kuulsused nagu Elton John ja Deepak Chopra. Heategevusorganisatsioon on muuhulgas toetanud Manhattani tütarlastekooli, noorte tenniseõpet ja hulgaliselt tuntud kunstnikeühendusi.

USA (ja maailma) rikaste heategevuse juures tuleb silmas pidada, et enamjaolt on selliste mittetulundusühingute-sihtasutuste taga maksude optimeerimise soov.

Makse peab maksma nagunii, aga kui saab valida, kellele raha anda, siis muuseumite ehitamine, laste haridusele raha "annetamine" või Aafrikas ravimite jagamine jätab parema mulje kui riigile maksude maksmine.

Uudist vahendas Karol Kallas.