Aastakümneid kogesid noored naised USAs iga põlvkonna vahetudes oma tervise ja turvalisuse indikaatorite paranemist. Kuid esmakordselt on nimetatud tendents nn. milleeniumi ("millenials" – generatsioon, kes on sündinud 1981–1999 perioodil) generatsiooni naiste seas pöördunud, teatab Business Insider.
Nimetatud trend joonistub välja 2023. aasta lõpul avaldatud aruandest, mille tõi avalikkuse ette Washingtonis asuv mittetulundusühing Population Reference Bureau, mis võttis eesmärgiks uurida 25–34-aastaste naiste heaolu igas ameeriklaste põlvkonnas.
Aruandes leiti, et aastatel 1981–1999 sündinud naised on kogenud esimest korda pärast nn "vaikivat põlvkonda" oma heaolu taseme langust.
"Tänapäeva naised surevad tõenäolisemalt oma 20ndate aastate lõpus ja 30ndate aastate alguses kui mis tahes muul ajal kolme eelneva põlvkonna jooksul," tõdeti aruandes.
Raportist nähtub, et üldine surmamäär on tõusnud paralleelselt emade suremuse ehmatava kasvuga 25–34-aastaste naiste seas, kusjuures 100 000 sünni kohta esineb aastatuhande vahetuse generatsiooni kuuluvate naiste seas 30,4 surmajuhtumit rasedustüsistuste tõttu, märgiti raportis.
See on märkimisväärne kasv võrreldes 21 surmaga 100 000 sünni kohta nn "vaikiva põlvkonna" ehk teise maailmasõja ajal ja enne seda sündinud naiste puhul ning 7,5 surmaga beebibuumi generatsiooni ja 9,2 surmaga nn X-põlvkonna puhul, kui vastavate generatsioonide esindajad olid ise 25–34-aastased.
Aruandes märgiti muuhulgas, et milleeniumi generatsiooni naised on Ameerikas esimeseks generatsiooniks viimase sajandi jooksul, kelle seas on ka enesetappude arv märgatavalt tõusnud.
Toimetas Adrian Bachmann