Raudse rusikaga varustatud Bradley M-2A4E1 Foto: US Army

Kui Ameerika Ühendriikides kasvab iga päevaga rahulolematus Ukraina sõjalise abistamisega, siis sellel on ka oma plusspool: Ameerika Ühendriikide armee saab võtta ette tehnoloogilise hüppe.

Lisaks kulutatakse suurem osa nõndanimetatud Ukraina sõjalisest abist ära Ameerika Ühendriikides. Selle raha eest Ukrainasse saadetud varustuse asemele saab kaitseministeerium soetada riigi kaitseks uuema relvastuse ja üheks näiteks on armee soomusmasinatele paigaldatav Raudrusika (Iron Fist) nime kandev aktiivkaitse süsteem, vahendab Telegraph.

Ukraina abistamine toimub Ameerika Ühendriikides viisil, et Ukrainale saadetakse ladudes seisvad vanemad relvad ja nõndanimetatud "abiraha" eest ostetakse ära antud vanemate relvade asemele uued ning paremad. 

Tuleb välja, et ligikaudu 140 miljardit dollarit, mida USA oleks nagu kolme aasta jooksul Ukrainasse panustanud, on tegelikult kulunud oma relvajõudude varustuse ja relvastuse kaasajastamiseks.

Telegraph toob sellise "abistamise" näiteks M-2 Bradley jalaväe soomukid. Ukrainasse saadetakse vanad Bradley'd ja asemele soetatakse kaitsetööstusettevõtte BAE Systemsi Pennsylvania osariigi Yorki linna tehases valmivad uue põlvkonna M-2ed. 

USA demokraatide valitsus on Ukrainasse saatnud üle kahesaja 1990. aastatest pärit, sõjalises mõttes väidetavalt uunikumi staatusele lähenevat (vintage), Bradley M-2A2 soomukit. Neid 33-tonniseid, 25-millimeetrise kiirtule kahuriga roomiksoomukeid kasutab idarindel Ukraina eliitüksus 47. mehhaniseeritud brigaad. M-2A2te mahub koos meeskonnaga kümme sõdurit.

Ukraina abiks eraldatud miljardite dollarite eest soetab USA Armee Bradley uue põlvkonna M-2A4E1 soomukipargi.

Täpselt pole teada, kui palju uusi Bradley'sid kavatsetakse osta, kuid teada on, et need asendatakse üks-ühele. Iga Ukrainasse saadetud uunikum-soomuki asemel saab armee uue.

Soomussõidukite hankekontori sõnul on M-2A4E1 näol tegemist Bradley'i kõige ellujäämisvõimelisema ja kaasaegsema mudeliga. Väidetavalt on soomuki uuendamisel võetud arvesse Ukraina sõja õppetunde. 

Lisaks kõrgresolutsiooniga infrapuna sihtimissüsteemile ja õhukonditsioneerile on uued Bradley'd varustatud Raudrusika nime kandva uudse rakettide ning mehitamata õhusõidukite vastase aktiivkaitsega.

Kui seni kaitsti soomukeid vaenlase tule eest peamiselt passiivselt ehk nende ehituse/kuju ja soomusega, siis uus süsteem üritab vaenlase tekitatud ohu kõrvaldada enne masinani jõudmist.

Enamus aktiivkaitse süsteeme, mida kasutavad maailma tehnoloogiliselt kõige paremal järjel relvajõud, töötavad suhteliselt ühtemoodi. Soomussõiduki tornile on paigutatud pisikeste radarite võre, mis tuvastab läheneva raketi, mürsu või drooni. Vaenuliku tule vastu paisatakse õhku kas kuulipilv või pisikesed raketid. Süsteem on väidetavalt saanud tuleristsed hiljutiste Iisraeli ja Hamasi-Hezbollah vastuolude käigus ning on ennast igakülgselt tõestanud.

M-2A4E1 on üks esimesi USA armee sõidukeid, mis varustatakse aktiivkaitsega. Arvatakse, et see suurendab sõiduki pikaealisust võimalikus Ukraina ja Venemaa tüüpi sõjas, kus eesliini katab lõhkelaenguid kandvate droonide pilv.

Suurema osa soomukite kõige paksem soomus on sõiduki kere ja torni ees, mis on suund, kus lähtub suurima tõenäosusega vaenlase soomussõidukite tuli. Ukraina sõjas on tekkinud samas uus olukord, kus droonid võivad rünnata igast suunast ehk külgedelt, tagant ja ülalt, kus soomus on tavaliselt võrreldes eesosaga märgatavalt õhem.

Aktiivkaitse süsteem kaitseb sõidukit igast suunast ja võrreldes vanemate sõidukitega peaks M-2A4E1 olema märkimisväärselt droonikindlam.

Ukraina sõda on paljude maailma riikide sõjavägede innustajaks, mis investeerivad suuri summasid väikestesse odavatesse ründedroonidesse. Ennustatakse, et peatselt on igale poole jõudvad lendavad robotid iga suurema sõjalise konflikti oluline osa.

Erinevad aktiivkaitse süsteemid maksavad ühe sõiduki kohta vahemikus 300 000 kuni miljon dollarit.

Toimetas Karol Kallas