Ungari parlamendi hoone Foto: Bigstockphoto

Üleeile teatas USA ootamatult, et piirab ungarlaste viisavaba reisimist riiki. USA väitel on tegemist julgeolekukaalutlustel tehtud otsusega, mis tuleneb välisungarlastele antud passidest. 

USA viisavabaduse programmi (American Visa Waiver Program) alusel saavad selles osalevate riikide kodanikud reisida USA-sse ning olla seal turismi või äri eesmärkidel ilma viisata kuni 90 päeva, kui neil on elektrooniline reisiluba (Electronic System for Travel Authorization – ESTA). 

Käesoleva nädala teisipäeval vähendas USA Ungari passiga inimestele ESTA kehtivust kahelt aastalt ühele ning elektrooniline luba kehtib vaid ühe korra, vahendab ERR. Tegemist on pretsedenditu sammuga, osutabPolitico, taolise sammu astub USA viisavabaduse programmis osaleva riigi suhtes esmakordselt. 

USA väitel on probleeme passidega, mis on väljastatud aastatel 2011 kuni 2020. Ungari on andnud passe ehk topeltkodakondsuse paljudele etnilistele ungarlastele näiteks Ukrainas, Rumeenias ja Slovakkias. 

Politico vihjab, et otsuse tagamaad võivad olla ka poliitilised ja ideoloogilised, tuues välja, et riigis ei järgita piisavalt demokraatlikke standardeid ja samuti ei kaitsta küllaldaselt LGBTQ+ inimeste huve.

Objektiivi toimetus küsis USA sammu kohta kommentaari Ungari suursaatkonnalt Tallinnas. Saatkond selgitas toimuvat järgmiselt, edastades toimetusele Ungari valitsuse seisukoha.

„USA on nõudnud Ungari valitsuselt välismaal elavate topeltkodakondsusega ungarlaste isikuandmete edastamist. 

Ungari siseministeerium teatas oma 1. augusti avalduses, et Ungari ei avalikusta selliseid andmeid, „sest kaalul on etniliste ungarlaste julgeolek". Avalduses lisati, et president Joe Bideni administratsioon „maksab ungarlastele kätte". Ungari siseministeeriumi kantsler Bence Rétvári vastas 2. augustil USA välisministeeriumi kõneisiku avaldusele, et tema toodud põhjendused on valed ja eksitavad. Ungari riigisekretär kordas jätkuvat koostööd Ameerika õiguskaitseorganite taotluste lahendamisel, kuid väljendas tõsist muret välismaal elavate Ungari kodanike andmete üleandmise kohta USA-le, kuna USA ei andnud tagatist, et Taga-Karpaatiast (Ukrainast) pärit ungarlaste andmeid ei anta edasi Ukrainale. Sellel sammul oleks Ukraina topeltkodakondsuse keelu tõttu rasked tagajärjed sealsetele ungarlastele. 

Kantsler märkis, et sel põhjusel ei saa Ungari täita USA põhjendamatut taotlust, kuna on selge, et nad maksavad ungarlastele kätte, lisades, et Ungari valitsus seab oma kodanike ja teistes maades asuvate ungarlaste kogukondade julgeoleku esikohale."

Toimetas René Allik