Soome peaprokurör Raija Toiviainen ja rahvasaadik Päivi Räsänen. Fotokollaaž: Objektiiv

Ameerika Ühendriikide kümme tuntud haritlast ja inimõiguslast, kelle hulgas on ka endine USA Rahvusvahelise Usuvabaduse Komisjoni esimees, pöördusid Joe Bideni administratsiooni poole sooviga, et Soome peaprokurörile kehtestatakse samasooliste abielu vastu olevate kristlaste kohtu alla andmise eest sanktsioonid, kirjutab The Washington Times

Avalikule pöördumisele alla kirjutanute hinnangul on Soome peaprokurör Raija Toiviainen pannud toime "tõsised inimõiguste rikkumised" kui ta andis kriminaalkorras süüdistatuna kohtu alla endise siseministri ja tänase parlamendisaadiku Päivi Räsäneni ja Soome Evangeelse Luterliku Kiriku piiskopi Juhana Pohjola, vahendab The Washington Times

Kirjas palutakse Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Usuvabaduse Komisjonil (U.S. Commission on International Religious Freedom) leida võimalus kehtestada Toiviainenile USA riigi poolt sanktsioonid. Sanktsioonidena nähakse reisikeeldu Ameerka ühendriikidesse ja Magnitski akti, mis lubab karistada tõsiseid inimõiguste rikkumisi, alusel finantssanktsioone.

Räsäneni, Pohjolat ja Luteri Kiriku Sihtasutust süüdistatakse "vaenu õhutamises etniliste gruppide vastu", mille aluseks on Räsaneni 2004. aastal avaldatud brošüür pealkirjaga "Ta lõi nad meheks ja naiseks: homoseksuaalsed suhted esitavad väljakutse inimkonna kristlikule kontseptsioonile". Pohjola ja Sihtasutus on kohtu all raamatu kirjastajamise eest.

"Oma kirjatöös avaldas Räsänen arvamusi, mis on homoseksuaalide jaoks alandavad," põhjendas Toiviainen kohtuasja pressiteates.

Avalikus kirjas, mille avaldas meediakanal RealClear Politics, osutatakse et süüdistused saadavad "kõigile, igast seisusest ja usustunnistusest, soomlastele ühese signaali: mitte keegi, kes peab õigeks judaismi, kristluse, islami ja mitme teise religiooni abieluküsimusi ning seksuaalset moraali puudutavaid traditsioonilisi õpetusi, pole kaitstud riigi poolse ahistamise eest, kui nad, nagu piiskop Pohjola ja Dr Räsänen, väljendavad oma moraalseid ja religioosseid veendumusi".

Kirjas osutatakse varasematele sanktsioonidele, nagu näiteks kehtestati 2020. aasta detsembris sanktsioonid Xiameni Avaliku Turvalisuse Büroo Wucuni Politseijaoskonna ülema Huang Yuanxiongi vastu kui see rikkus inimõigusi kiusates taga Falun Gongi praktiseerijaid.

Kirja autorite sõnul ei tohi riigiprokurör Toiviaineni kõrge positsioon teda kaitsta traditsioone kalliks pidavate Soome kristlaste tagakiusamise tõttu kehtestavate sanktsioonide eest.

Toimetas Karol Kallas