Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide Riiklikud Terviseinstituudid rahastavad meeste munandite eemaldamise kõrvalnähtude uuringuid, kuna paistab, et kastreeritud mehed kannatavad suuremal määral südame-veresoonkonna haiguste käes.

Ameerika Ühendriikide Riiklikud Terviseinstituudid (National Institutes of Health; NIH) rahastavad naiste tervise uuringutetoetuse raames uuringut, mille käigus püütakse saada jälile "tundmatutele" südame-veresoonkonna mõjudele, mis võivad tabada mehi, kes soosegaduse tõttu lasevad omal munandid maha lõigata. Uuringuse on oodatud 30 vabatahtlikku katsealust alates 18. eluaastast, vahendab Fox News

Erialane oskussõna munandite mahalõikamise kohta on orhidektoomia ja meditsiinikirjanduses kasutatakse lisaks väljendit "kirurgiline kastreerimine".

Uuringu juht on Colorado Ülikooli Anschutzi ülikoolilinnaku meditsiini abiprofessor Sean Iwamoto.

Uuringutaotluses teavitatakse, et piisaval määral pole uuritud munandite maha lõikamise protseduuriga kaasnevaid südame-veresoonkonna kõrvalnähte.

"Libasoolisi naisi paistab võrreldes mitte-libasooliste täiskasvanutega jälitavat suurem südame-veresoonkonna haiguse ja veretompude risk. Orhidektoomia mõjud libasooliste naiste südame-veresoonkonna riskidele ei ole teada, kuid orhidektoomia võib muuta vererakkude toimemehhanisme ja metabolistlikku tervist [inimese aine- ja energiavahetus]," kirjutatakse uuringu programmi tutvustuses.

Ülikooli Iwamoto tegevust tutvustaval leheküljel paistab professor ootavat siiski konkreetseid tulemusi ja ta leiab, et munandite eemaldamine võib "päästa elusid" ja tagada "maksimaalse … füüsilise tervise kasu". 

"Kui me mõistame paremini "sugu kinnitava kirurgia" akuutseid ja kroonilisi mõjusid, siis võib see tõsta meie kindlust, et nende elusid päästvate raviprotseduuride tulemuseks on maksimaalsed füüsilise ja vaimse tervise kasud, millega kaasnevad minimaalsed riskid, seda eriti seoses südame-veresoonkonna haigustega," kommenteerib uuringut Iwamoto.  

Tavajuhul kasutatakse orhidektoomiat munandi- ja eesnäärmevähi puhul.

2017. aastal läbi viidud uuring, milles vaadeldi vähi tõttu eemaldatud munanditega patsiente leiti, et "vanemate patsientide puhul täheldati suuremat [südame-veresoonkonna] isheemiliste nähtude esinemist".

"Südame-veresoonkonna nähtusi või nende väheseid sündroome, nagu ka isheemia mitmeid vorme, peetakse meditsiiniliseks hädaseisundiks," kirjutatakse teadusajakirja Cardiovascular Diabetolgy ühes artiklis.

Colorado Ülikooli Anschutzi ülikoolilinnaku haigla osutab sugu kinnitavate kirurgiliste protseduuride teenuseid.

Toimetas Karol Kallas