Ameerika Ühendriikide toidu ja ravimiameti nõuandev kogu teatas 12. septembril, et külmetuse ja silmavaeguste ravimiseks mõeldud arstimites laialt levinud väidetav toimeaine on kasutu.
Fenüülefriini kasutatakse sadades erinevates käsimüügi- ja retseptiravimites ninakinnisuse leevendamise eesmärgil (decongestant), vahendab New York Times.
Ameerika Ühendriikide ravimiturul kasutatakse fenüülefriini vähemalt 250 erinevas ravimis ja 2022. aastal müüsid ravimiettevõtted selliseid ravimeid ligi 1,8 miljardi dollari eest. Selliste ravimite hulgas on Sudafed, Tylenol, Theraflu, Coldrex ja paljud teised külmarohud. Samuti on fenüülefedriin Oftan-Metaoksedrini silmatilkade väidetav toimeaine.
Fenüülefriini kasutus on teada vähemalt viisteist aastat ja imestatakse, miks Ameerika Ühendriikide toidu ja ravimiamet (FDA) selle just nüüd kasutuks hääletas.
Samas ravimite toimeaine, mida nimetatakse pseudoefedriiniks, on väidetavalt nohu peatamisel üpris tõhus. Paraku on pseudoefedriin ka üks metaamfetamiini peamiseid algaineid, mis põhjusel seati Ameerika Ühendriikides nii selle kasutamisele kui seda sisaldavate ravimite müügile 2006. aastal ranged piirangud ja mille tõttu paljud ravimiettevõtted asendasid pseudoefedriini oma toodetes fenüülefriiniga.
Kuigi fenüülefriin on toimeainena ninakanalite vabastamisel nohujääkidest kasutu, ei kujuta selle tarvitamine inimesele ka mingit ohtu ja FDA ei näe põhjust fenüülefriini sisaldavate ravimite turult eemaldamiseks.
Toimetas Karol Kallas