Föderaaljõud mullu suvel Portlandis BLMi meeleavaldust laiali ajamas. Foto: Scanpix

Mitmed USA saatkonnad üle maailma lehvitasid teisipäeval vasakliikumise BLM lippu pärast seda, kui USA välisminister Anthony Blinken oli neile selleks rohelise tule andnud, kirjutab Lifesitenews. Eestis asuv USA saatkond avaldas samuti sotsiaalmeedias BLMile toetust. Bideni administratsioon toetab BLMi sajaprotsendiliselt ja vaikib maha liikumise poolt toime pandud rüüstamised, vägivallatsemised ja tapmised.

22. mail saatkondadele saadetud ja seejärel meediale lekkinud memos teatas välisministeerium, et 25. mai kui George Floydi mõrva aastapäev väärib tähistamist. Tähelepanuväärselt kasutab ametlik memo vasakäärmuslikku retoorikat, viidates "süsteemsele rassismile" ja "rassilisele õiglusele". Muuseas kasutatakse memos mustanahalistele viidates suurt algustähte.

Memo kohaselt on nn rassiline õiglus ka USA välispoliitiline prioriteet. Memos räägitakse muuhulgas, et säärase eesmärgi saavutamiseks tuleb võidelda "desinformatsiooniga" ja sekkuda välisriikide sisepoliitikasse, võimestades nende kohalikke "kodanikuühiskonna liikumisi", mis BLMi vasakäärmuslikkku maailmavaadet jagavad.

Saatkondi ja konsulaate julgustatakse memos igal võimalusel, sh kõnedes kasutama terminit "Black Lives Matter". Samuti lubatakse neil lehvitada BLMi lippu. Seda tegidki muuhulgas Hispaania, Bosnia ja Kreeka USA esindused. Samuti avaldasid äärmusliikumisele toetust Jaapani, Itaalia ja Hiina esindused.

Vastava avaldusega esines sotsiaalmeedias ka Eestis asuv USA saatkond. "Täna aasta tagasi mõrvasid Minnesota osariigis Minneapolise politseinikud George Floydi. Tema mõrv, mis oli järjekordne traagiline näide politseijõhkrusest mustanahaliste meeste ja naiste peal, taaselustas nii ülemaailmselt kui ka Eestis rassismivastase liikumise. Härra Floydi mälestamisega tänasel päeval lubame me, et jätkame oma tööd rassilise õigluse edendamisel nii kodus kui välismaal, toetame inimeste põhiõiguseid ja edendame jätkusuutlikku rahu parema tuleviku jaoks," teatas saatkond.

https://www.facebook.com/estonia.usembassy/posts/10158026086296957

Välisministeeriumi memos vaikitakse täielikult maha BLMi märatsejate poolt eelmisel aastal USAs korraldatud rüüstamised, vägivallaaktid ja tapmised. Mullu leidis USAs aset üle 500 BLMiga seotud rahutuse, mis juba esimeste nädalatega tekitasid majandusliku kahju 1-2 miljardit dollarit. Kokku sai rahutuste käigus vigastada vähemalt 2000 politseinikku.

Toimetas Jaanus Vogelberg