1970. pärit USA sakutiorganisatsiooni postkaart. Sisuks kunstlik hingamine. Pilt: BigStockPhoto

Ameerika Ühendriikide skaudiliikumise juhi sõnul muudab organisatsioon ära selle 114 aastat kehtinud nime ja edaspidi on organisatsiooni oodatud teiste hulgas sooliselt "mitmekesised" lapsed ning noored.

Ameerika Ühendriikide skaudiliikumise, mille täpsem nimi kõlab "Ameerika poiss-skaudid" (Boy Scouts of America), juht Roger Krone teatas, et organisatsioon muudab nime "Ameerika skautimine" (Scouting America; "scouting" võib tähendada ka nii luuramist kui vaatlemist). Kommentaatorite sõnul võib nimemuutusest välja lugeda, et ärklemine on vallutanud kunagise soopõhise organisatsiooni ja skautide juhid ei pea poisse ja tüdrukuid sooideoloogia "parimate praktikate" kohaselt enam eriti erinevateks, vahendab Breitbart.

"Ameerika skautimine"/"Scouting America" on sooliselt neutraalne nimi, mis saadab "kõigile ameeriklastele tõeliselt jõulise sõnumi, et nad võivad organisatsiooni tuua oma eheda mina (authentic self)," rääkis organisatsiooni nõukogu esimees ja tegevjuht Krone.

"Ehe mina", või "päris mina", on väljend, mida kasutavad kahe soo reaalsuse vastu soomuutmise aktivistid, kes ei tunnista, et poistel ja tüdrukutel, meestel ja naistel, on erinevad soovid ning vajadused. Soomuutmise ideoloogia levitajad kinnitavad, et juba väikesed lapsed suudavad luua endale isikliku soolise isiku (sexual persona) ja tunnevad ära oma "sotsiaalse soo" (gender), olenemata sellest, kas nad on poisid või tüdrukud.

"Nad võivad olla, kes nad on ja nad on siin [skautide seas] teretulnud," jätkas Krone, kes viimase ajani juhtis suurt kaitse- ja rahvatervisetööstuse tehnoloogia konsultatsiooniettevõtet Leidos. Skautimise organisatsiooni riiklikku nõukokku kuulub lisaks veel mitmeid suurte ettevõtete juhte.

Krone sõnul takistab organisatsiooni senine, ainult poistele keskendumine, liikmete värbamist. 

Skautide ühing asutati 1910. aastal ja selle eesmärgiks oli linnapoistele looduses hakkamasaamise õpetamine. Liikumine muutus väga populaarseks, kuna linnades elavad poiste vanemad soovisid, et nende lapsed õpiksid loodust tundma, omandaksid eluks vajalikke oskuseid ja saaksid enesekindlamaks.

Omasooiharaid poisse hakkas organisatsioon võtma vastu 2013. aastal. 2015. aastal lubati instruktoriteks hakata omasooiharatel meestel. Alates 2018. aastast võivad skaudiks hakata tüdrukud. 

Kui 2018. aastal kuulus skaudiorganisatsiooni üle kahe miljoni liikme, siis tänaseks on neid järgi jäänud pisut üle ühe miljoni, kellest 176 000 on tüdrukud ja noored naised. Skautide liikmeskond saavutas tipu 1972. aastal kui organisatsiooni kuulus ligi viis miljonit poissi. Skaudiliikumise programmides on selle algusest peale osalenud 130 miljonit ameeriklast. 

Kommentaatorid osutavad, et poiss olla tahtvaid tüdrukuid on märkimisväärselt enam kui ennast tüdrukuks pidavaid poisse, millest võib eeldada, et uutest soomuutmise sõbralikest poliitikatest ei pruugi väga suurt uute liikmete arvu tekkida.

Uus nimi "Ameerika skautimine" hakkab kehtima 2025. aasta 8. veebruaril, organisatsiooni 115. aastapäeval.

Toimetas Karol Kallas