Alates ametisse vannutamisest üritas Ameerika Ühendriikide valitsus väidetavalt Guatemala vastselt ametist lahkunud konservatiivist presidendile Alejandro Giammateile kirjutada ette, kuidas riiki tuleb valitseda.
Tegemist on 12.–13. jaanuaril arenema hakanud sündmustereaga, mille kõik asjaolud pole veel täpselt teada või on teave vasturääkiv. Samuti räägib korporatiivne meedia kõigile, kuidas Ameerika Ühendriikide progressistlik valitsus on hea ja Guatemalas pole demokraatlikku õigusriiki.
Konservatiivne uudisteportaal Redstate vahendab, kuidas üheks USA valitsuse sekkumise näiteks tuuakse, et sellele ei meeldinud institutsionaalse korruptsiooniga võitlev peaprokurör Maria Consuelo Porrase tegevus ja soovis temast vabaneda. Kui tuli aeg otsustada, kas peaprokurör jääb uueks ametiajaks ametisse, sai Giammatei "mitmeid telefonikõnesid, ähvardusi ja temaga kohtus "välismaise jõu" suursaadik, kes palus tal Porrast uuesti mitte ametisse nimetada". Välisjõud olid Ameerika Ühendriigid. Giammatei nimetas Porrase ähvardustest hoolimata ikkagi ametisse. Kui Porras soovis osaleda 2022. aasta juunis toimunud Ameerikate Kohtumisel, siis USA riigitepartemang ei andnud talle viisat, kuna väidetavalt on ta seotud märkimisväärse korruptsiooniga. Selle peale teatas Giammatei, et kohtumisele ei lähe ka tema, mis oli Ameerika Ühendriikide valitsusele midagi solvangu laadset.
Giammatei järglane Bernardo Arevalo võttis ameti üle 15. jaanuaril ja Guatemala kongress valmistab ette spiikri valimist. Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsusel on väga jõuline arvamus, kes spiiker peaks olema ja tegemist on progressistist inimesega. Kongressi valitud saadiku Sandra Joveli sõnul on selleks, et tagada oma kandidaadi võit, Ameerika Ühendriikide saatkonna töötajad ahistanud nii tänaseid kui ametisse asuvaid kongressi saadikuid. Juhul kui saadikud ei hääleta Ameerika Ühendriikide soovitud kandidaadi poolt, ähvardatakse saadikuid ja nende sugulasi viisade tühistamise, äritegevuse tõkestamise ja muude sanktsioonidega. Väidetavalt on mindud on isegi nii kaugele, et üks ÜRO Naiste töötaja on andnud saadikutele teada, et USA teab, kus nende perekonnad elavad.
Sündmuste käiku kinnitab samuti Ameerika Ühendriikide autoriteetne ajakirjanik Sara Carter.
Porras on prokurörina näinud vaeva institutsionaalse korruptsiooni, millesse on muuhulgas kaasatud ÜRO, väljajuurimisega. Reuters kirjutas 2022. aasta mais:
"Peale seda kui 68-aastane jurist [Porras] vallandas endise Guatemala karistamatuse vastase ameti eriprokuratuuri (Guatemalan Special Prosecutor's Office Against Impunity; FECI) juhi, hakkasid levima väited, et Porras takistab Gimmateiga seotud uurimisi.
Porrase esimesel ametiajal arreteeris ta samuti mitmeid FECI ametnikke ja ühe ÜRO korruptsioonivastase organisatsioni CICIG juristi. Viimane saadeti riigist 2018. aastal välja, kuna tema uurimised viisid endiste presidentide ja mitmete suurärimeeste süüdimõistmiseni."
Kui Porras arreteeris ÜRO-ga seotud juristi, siis oli üsna loomulik, et USA nägi esimese tegevuses korruptsiooni.
Kuid kas Ameerika Ühendriigid hakkavad tõepoolest kiusama Guatemala poliitikute lapsi? USA vabariiklaste senaator Mike Lee kirjutab sotsiaalmeedias, kuidas just nii ka toimub. Lee sõnul pidas Ameerika Ühendriikide tolli- ja piirivalveamet (Customs and Border Protection) Miami lennujaamas kinni Giammatei poja, keda hoitakse ülekuulamiseks vahi all.
Asjade käiku kinnitab samuti endine kõrge luureametnik Richard Grenell.
2023. aasta suvel toimusid Guatemalas nii presidendi kui kongressi valimised. Presidendiks valiti väidetavalt progressist Arevalo. Viimase valimisedu saadavad süüdistused suuremahulises võltsimises ja USA sekkumises.
Guatemalas arenevad sündmused tormilise kiirusega ja uut ning vastuolulist teavet lisandub pidevalt.
Toimetas Karol Kallas