Foto: Piqsels

Teisipäeval 15. märtsil võeti Ameerika Ühendriikide senatis vabariiklaste eestvedamisel üksmeelselt vastu seadusealgatus, millega soovitakse riigis lõpetada iga kevade- ja sügisene kella keeramine.

"Päevavalguse säästmise aegadele" soovis Ameerika Ühendriikides teha lõpu juba vabariiklasest president Richard M Nixon 1970. aastatel, kuid poliitilise vastuseisu tõttu see tal ei õnnestunud, vahendab Breitbart.

Senatis kinnitatud seadusealgatus kannab nime "päikesepaiste kaitsmise seadus" (Sunshine Protection Act) ja sellega soovitakse suveaja ajatsoonid jätta kehtima aasta ringi. Samas jääb osariikidele õigus kellakeeramisega jätkata.  

Vabariiklasest senaator Marco Rubio ja demokraat Ed Markey põhjendavad seadusemuudatust:

"Tänaseks on juba 20 osariiki 48st, mis kella keeravad, algatanud seadusemuudatused, mille alusel soovitakse jääda aasta ringselt suveajale. Massachusettsi ja Florida osariikides, mida me esindame, on juba väljendanud valmisolekut minna üle aastaringsele suveajale… Samas ei saa meie osariigid seda ilma föderaalsetele seadustele toetumata teha. Selle pärast oleme me algatanud päikesevalguse kaitsmise seaduse, mis muudab seadusandlust, millega on kehtestatud ajavööndid, aegade muutmised ja kuidas ajatsoone määratakse. Seaduse eesmärgiks on luua olukord, et aasta ringi oleks rohkem valgeid päevi. … Pimedal pärastlõunasel ajal võib meie vaimsele ja füüsilisele tervisele olla tõsine mõju. Igaaastane kevadine kella ette- ja sügisene kella taha keeramine häirib ööpäevaseid une- ja ärkveloleku tsükleid, põhjustab segadust, tekitab unehäireid ning isegi mõjutab südame tervist… 2020. aastal Colorado Ülikooli poolt läbi viidud teadusuuringust selgub, et läbi aasta kehtiv suveaeg võib vähendada raskete liiklusõnnetuste hulka, mis peale igat kella keeramist suurenevad kuue protsendi võrra." 

Teiselt poolt ei maini senaatorid muret, mis tegi lõpu president Nixoni 1974. aastal, Araabia riikide naftaembargo ajal, kehtestatud läbi aasta kestvale suveaja algatusele. See tõi kaasa pimedamad talvehommikud, mis tegi väidetavalt lastele kooli minemise ohtlikumaks ja sellega ei kaasnenud märkmisväärset kütuse säästu.

Selleks, et senati päikesevalguse kaitsmise seadusealgatusest saaks üle riigi kehtiv seadus, peab selle heaks kiitma ka kongress ja allkirjastama Joe Biden.

Kui seadus kõigis instantsides heaks kiidetakse, tuleb USAs viimast korda kella keerata 2023. aasta märtsis.

Ameerika Ühendriikide valdustes on kokku kuus erinevat vööndiaega.

Ameerika Ühendriikides mindi käesoleval aastal suveajale üle 13. märtsil ja Eestis keeratakse kellaosutid tunni võrra edasi märtsi viimasel pühapäeval, 27. märtsil.

Toimetas Karol Kallas