USA Armee sõduri vaktsineerimine Fort Knoxi sõjaväebaasis, 9.09.2021 Foto: Scanpix "Unvaccinated Soldiers present risk to the force and jeopardize readiness," Secretary of the Army Christine Wormuth said in a statement. (Photo by Jon CHERRY / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)

Ameerika Ühendriikide Senatis võeti neljapäeval 15. detsembril vastu riigikaitse volitamise seadus, millega tühistati demokraatide valitsuse kehtestatud sõjaväelaste Covid-19 süstikohustus.

2023. rahandusaasta riigikaitse volitamise seadus (National Defense Authorization Act; NDAA), mis kannab tähist H.R. 7776, võeti vastu 83 poolt ja 11 vastuhäälega, mis osutab nii vabariiklaste kui demokraatide leeri jõulisele sõjaväe süstikohustuse vastasusele, vahendab Breitbart.  

NDAA tühistab Joe Bideni kehtestatud sõjaväelaste ja sõjajõududes töötavate teenistujate süstisunni. Kui süstisunni tühistamine on suur samm edasi, leiavad mitmed vabariiklastest senaatorid, nagu näiteks relvis teenistuste komisjoni (Armed Services Committee) kuuluv Florida senaator Rick Scott, et lisaks tuleb teenistusse ennistada süstist keeldumise pärast "ebaõiglaselt teenistusest vabastatud" sõjaväelased ja maksta neile välja saamata jäänud töötasu. 

Scott kommenteeris süstisunni tühistamist:

Floridas asub 21 sõjaväebaasi ja osariik on uhke strateegilise rolli üle, mida see mängib riigi kaitsmises. … Täna Senatis vastu võetud NDAA on suur samm edasi Bideni haledast ja küündimatust kaitseeelarve ettepanekust, see on suur võit Floridale, Ameerika rahvuslikule julgeolekule ja meie sõjaväe kogukonnale, kuid palju tööd seisab veel ees. Kuigi mul on hea meel, et NDAA tühistab Pentagoni Covid-19 süstimandaadi, jätkan ma võitlust, et iga kaitseväe teenistuja, kes vabastati ebaõiglaselt teenistusest, saaks võimaluse teenistusse tagasi pöörduda ja talle makstakse välja saamata jäänud töötasu.

Kongressis võeti NDAA vastu eelmisel nädalal, mis tähendab, et kehtima hakkamiseks peab sellele tekkima Joe Bideni allkiri. 

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin kutsus detsembri alguses üles sõjaväelaste süstisundi pikendama, sest "me oleme sellele haigusele kaotanud miljon inimest".

Toimetas Karol Kallas