Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsuse, senati demokraatide ja vabariiklaste "julgeolekueelnõu" tekitas ühiskonnas niivõrd suure pahameeletormi, et selle vastu kavatsevad hääletada ka seaduse koostajad ise.
Ameerika Ühendriikide senat avalikustas 2024. aasta hädaolukorra riikliku julgeoleku täiendava rahastuse seaduse eelnõu 370-leheküljelise täisteksti pühapäeva, 4. jaanuari hilisõhtul. Peale tutvumist kuulutas kongressi spiiker Mike Johnson eelnõu, kui see peaks jõudma kongressi hääletamisele, "surnult sündinuks", vahendab Breitbart.
Selleks, et president saaks seaduse allkirjastada, peab selle 118 miljardi dollari (ca 110 miljardit eurot) suuruse rahaeralduse heaks kiitma lisaks vabariiklaste enamusega kongress.
Rahvakeeles nimeks saanud "Schumer-Lankfordi piirilepingut" kirjutati USA valitsuse ja senati demokraatide ning vabariiklaste poolt kokku mitu kuud. Vabariiklaste poolt juhtis seaduseelnõu läbirääkimisi Oklahoma osariigi senaator James Lankford ja demokraatide poolelt New Yorki senaator Schuck Schumer.
Uudistekanal Fox News nimetab Schumer-Lankfordi piirilepingut "kahepoolseks [demokraatide ja vabariiklaste] Ameerika Ühendriikide mahamüümiseks". Enne avalikustamist jätsid demokraatide valitsus, senati demokraadid ja vabariiklased seaduseelnõust mulje, kui ebaseaduslike piiriületajate invasiooni oluliselt tõkestavast lahendusest, millega valitsus tuleb vabariiklastele vastu, et viimased lubaksid Ukrainale anda üle kuuekümne miljardi dollari ulatuses sõjalist- ja humanitaarabi. Ukrainale raha eraldamise kõrval nähakse seaduseelnõus ette 14 miljardi dollari eraldamist Iisraelile ja viie miljardi eest sõjalist abi Vaikse ookeani riikidele.
Tegelikkuses osutus piirilepe hoopis massisisserännet seadustada üritavaks algatuseks. Fox loeb üles mõned eriti naeruväärsed seadusalgatuse punktid:
- Tööviisade (nn rohelised kaardid) hulka suurendatakse 50 000 võrra. 2023. eelarveaastal jagati välja pisut alla 200 000 tööviisa.
- Kõrgharidusega ekspertide tööviisade (H-1B) omanike täisealised lapsed saavad tööloa.
- Kui piiril püütakse kinni mõni ebaseaduslik sisserändaja, siis peale tema menetlemist saab ta kohe omale tööloa.
- Maksumaksja raha eest rahastatakse saatjata laste ja vaimselt haigete sisserändajate õigusabi.
- Seaduseelnõus nähakse ette, et päevas tohib riiki lubada 5000 ebaseaduslikku sisserändajat (aastas üle 1,8 miljoni inimese.)
- Need ebaseaduslikud sisserändajad, kes sisenevad riiki mujalt kui ametlikest sisserännuväravatest, saadetakse riigist välja.
Lisaks näeb seaduseelnõu ette ebaseaduslikku sisserännet organiseerivatele ja toetavatele vabaühendustele üle kahe miljardi dollari.
Piirimeetmete – mis peaks olema antud eelnõus peateema – jaoks on algatuses nähtud ette kakskümmend miljardit dollarit, aga see raha paistab minevat peamiselt uute piiriametnike palkamiseks, kes hakkavad ebaseaduslikke sisserändajaid seaduslikuks menetlema ja viimaste hoolekandeks.
Esmaspäeva pärastlõunaks oli rahulolematus avalikkuses ja rahvaesindajate seas võtnud nii ulatuslikud mõõtmed, et vabariiklaste juht Mitch McConnell teatas, et tema massisisserännet soosivat seaduseelnõud ei toeta ja soovitas kõigil vabariiklastest senaatoritel selle vastu hääletada.
Varem on McConnel seaduseelnõu toetanud. Schumer kommenteeris pühapäeval ajakirjanikele kõnealust seadusloomet: "Ma pole mitte kunagi ühegi seaduseelnõu puhul teinud nii tihedat koostööd vabariiklaste juhi McConnelliga, kui selle seaduse juures."
Seaduseelnõus pole enam väga kindel isegi selle koostaja Lankford.
Väidetavalt üritab Schumer panna eelnõu hääletusele juba 7. veebruaril, kuid protseduuriliste reeglite tõttu võib see osutuda keeruliseks. Samuti on vaja seaduse heakskiitmiseks 60 saadiku poolthäält (nn filibuster), mida suure tõenäosusega kokku ei saada.
Paljude vaatlejate sõnul on demokraatide valitsuse viimase kolme aastaga tekitatud Ameerika Ühendriikide sisserändekriisi eesmärgiks suur asendamine ja Demokraatliku partei ainuvõim.
Demokraatide kindlameelsus suure asendamise küsimuses tähendab, et Ukraina peab USA järjekordset abisaadetist ootama veelgi kauem.
Toimetas Karol Kallas