Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama ajal sisejulgeolekuministeeriumis töötanud Philip Haney, kes paljastas ametiasutuse küündimatuse islamiterroriga võitlemisel, leiti 21. veebruaril California osariigi Amadori maakonnas autotee ääres surnuna. Surma põhjuseks on kuulihaav rinnus.
Amadori maakonna šerifi büroo annab teada, et neile teatati 124. ja 16. maantee lähistel Plymouthi väikelinnas ilmse kuulihaavaga maas lebavast surnust mehest, vahendab Daily Mail.
Esialgsete vaatluste põhjal tehti kindlaks, et surnu on 66-aastane Philip Haney ja surma põhjuseks arvasid ametivõimud olevat "üks, ise tekitatud kuulihaav".
Haney kõrvalt leiti ka tulirelv. Vaatamata esialgsetele enesetapu järeldustele kestab sündmuse uurimine edasi ja tänaseks rohkem detaile teada ei ole. Samuti ei ole seoses julgeolekuspetsialisti surmaga kedagi vahistatud ja ei ole teada ka surma motiiv.
Samas Fox News'i kaastöötaja Sara A. Carteri sõnul mees tapeti. 22. veebruaril säutsus naine: "Phil Haney, keda ma sügavalt austasin ja pidasin enda sõbraks – Obama administratsiooni Sisejulgeolekuministeeriumi (Department of Homeland Security; DHS) vilepuhuja, leiti eile Lõuna-Californias tapetuna. Palvetage tema pere ja tema tapja leidmise eest. Üritan asja kohta rohkem teada saada."
Somebody I deeply respected and considered a friend Phil Haney – a DHS whistleblower during the Obama Admin was apparently killed yesterday in Southern California. Pray for his family and pray they find the person who murdered him. Still trying to get confirmation on details
— Sara A. Carter (@SaraCarterDC) February 22, 2020
Allikate kinnitusel Haney, kes jäi 2015. aastal pensionile, pöördus hiljuti DHS-i poole sooviga asuda uuesti tööle. Samuti oli ta kihlatud ja paar kavatses peatselt abielluda.
Haney kogus 2016. aastal märgatavalt tähelepanu kritiseerides DHS-i suhtumist radikaalsetesse islamistidesse ja džihadistidesse.
Samuti paljastas ta, et DHS andis talle käsu kustutada sadu islamistlike terrorigrupeeringutega seotud inimeste faile ja väitis, et mitmed terrorirünnakud oleks saanud ära hoida, kui need failid oleksid alles jäänud. Sellise rünnakute tõi Haney 2016. aastal toimunud Orlando ööklubi massitulistamise, milles hukkus 49 inimest ja 2015. aasta San Bernandino terrorirünnakut, milles hukkus 14 inimest.
Samuti kritiseeris Haney Obamat, et see "viskas julgeolekuteenistused bussi alla" kui need ei suutnud mingeid rünnakuid ära hoida, kuid samas pidas tema administratsioon poliitilist korrektsust tähtsamaks kui julgeolekut.
"Ma ei saa enam vaiki olla kui uppis on Ameerika terrorivastase võitluse strateegia, kuidas meie juhid ohverdavad jäiga poliitkorrektsuse huvides oma kodanike turvalisuse ja kuidas selle tulemusena ei suuda me enam nii hästi ära hoida suure hulga hukkunutega rünakuid," kirjutas Haney 2016. aastal veebiväljaandes The Hill.
2015. aastal Fox Newsile antud intervjuus väitis Haney, et nii tema kui mitmete teiste DHS-i töötajate operatsioonid pandi seisma süüdistusega, et "nad jälgivad moslemeid ebaõiglaselt".
Haney töötas DHS-is selle asutamisest peale 2002. aastal.
Haney valdkonnaks DHS-is oli islami teoloogia ja globaalse islamistliku liikumise poolt kasutatavad strateegiad.
Toimetas Karol Kallas