Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium teatas veebruari esimesel nädalal, et kuuekümne päeva jooksul peatatakse sõjaväe tegevus eesmärgiga lahendada valge natsionalismi ja teiste äärmuste probleem.
Sõjaväe ekstremismi ja valge natsionalismi vabanemise ürituse kuulutas välja Ameerika Ühendriikide esimene mustanahaline kaitseminister Lloyd Austin, kes on pikka aega teeninud USA Armee kõrgetel kohtadel ja istunud maailma suurimate kaitsetööstusettevõtete nõukogudes, vahendab Reuters.
Kolmapäeval 3. veebruaril algatuse välja kuulutamise pressikonverentsil tunnistas Austin, et ta pole kindel, mis viidatud murede vastu aitab. Samuti kinnitas ta oma ametisse määramise kuulamisel, et üheks tema suuremaks eesmärgiks on sõjajõudude vabastamine "rassistidest ja ekstremistidest".
Pentagoni kõneisiku John Kirby sõnul otsustas Austin korraldada sõjaväkke mittesobivate inimeste üles otsimise eesmärgil tegevuse peatamise (stand-down) peale kohtumist väeliikide juhtidega. Ühendriikide sõjavägi sattus demokraatide ja vasakäärmuslastest virgunute rünnaku alla, kui tuli välja, et 6. jaanuaril Washington DC-s toimunud meeleavaldustel osalesid mõned endised ja teenistuses olevad sõjaväelased.
Kaitseministeeriumil hetkel veel kava, kuidas tulla toime ekstremismiga, ei ole. Samuti pole sõjaväge haldavatel bürokraatidel aimu, kui palju sõjaväelasi pooldavad valget rahvuslikku ideoloogiat ja pole avalikustatud kui mitut sõjaväelast on äärmusluse eest karistatud.
"Me ei tea, kuidas me oleme võimelised sellega tegelema mingil tähendust omaval tulemuslikul, käegakatsutaval viisil. Selle pärast kutsusime me täna [3.02.2021] kokku koosoleku ja selle pärast lubas ta [Austin] korraldada tegevuse peatamise," rääkis Kirby ajakirjanikele.
Kõneisiku jutust ei saanud selgust, kas tegevuse peatamise all mõeldakse lähiajal toimuvaid konkreetseid toiminguid või on tegemist rohkem sümboolse algatusega, millega tahetakse näidata, et probleemist ollakse teadlikud.
Kaitseministeerium ei täpsustanud, kas regulaarsete toimingute peatamine USA sõjaväes kestab mõne minuti või tunni ja mida väeüksuste juhid selle aja jooksul ekstremismi vastu ette võtma peaksid.
Joe Bideni poolt ametisse nimetatud nelja tähe kindrali Austini (sündinud 8.08.1953) viimaseks ametikohaks Ameerika Ühendriikide sõjaväes oli CENTCOMi (USA Keskväejuhatus) juht, kuhu ta 2012. aastal määras Barack Obama. Keskväejuhatust juhtides pälvis ta hüüdnime "nähtamatu kindral", kuna ta vältis avalikkuse ees kõnede pidamist ja selgituste andmist. Ta oli üks Islamiriigi vastase võitluse juhtidest, kes muuhulgas kirjeldas nimetatud islamiste kui vaid "särtsatust pannil". 2014. aasta oktoobris leidis mustanahaline kindral, et USA peab keskenduma ISISe vastasele võitlusele ainult Iraagis ja Süürias nad rahule jätma. 2015. aastal tunnistas ta Senati Sõjaväeteenistuse komiteele, et süürlaste ISISe vastaseks võitluseks treenimise programm on läbi kukkunud. Austin läks sõjaväest pensionile 5. aprillil 2016. aastal.
Pensionärina kutsuti ta samal aastal istuma ühe maailma suurima ja kõrgtehnoloogilisema kaitsetööstusettevõtte Raytheon nõukokku, kus ta käis kuni kaitseministriks saamiseni. Nõukogu liikmena teenis ta aastas 350 000 dollarist 380 000 dollarini.
Toimetas Karol Kallas