USA suursaadik Jaapanis Rahm Emanuel Foto: Scanpix

Jaapani poliitkakommentaatorid ja konservatiivid pole rahul demokraadist USA suursaadiku Rahm Emanueli riigi sisepoliikasse sekkumisega ja eriti tema kihutustööga "vähemusi" toetavate seaduste vastuvõtmise osas.

Jaapani seadusandjad on näinud mitu kuud vaeva, et kokku kirjutada selline tähestikurahva "õiguseid" käsitlev seaduseelnõu, millel oleks väikenegi võimalus saada dieedi, ehk Jaapani seadusandliku kogu, heakskiit. Valitsev Liberaaldemokraatlik Partei (LDP) teatas käesoleval nädalal, et eelnõu esitatakse dieedile enne reedel (19. mail) Hiroshimas algavat G7 kohtumist, vahendab Breitbart. 

Jaapanis pole samasooliste abielu seadustatud. Küsitlused näitavad samas, et riigi kodanikud toetavad seda ja on tähestikurahva "õiguste" piiramise vastu. Samuti on Jaapan maailmas üks turvalisemaid riike, kus tähestikurahval on võimalik elada.

Seadust esitletakse üritusena "suurendada mõistmist vähemuste vastu", kuid riigis on käimas arutelu, kas sellist seadust on üldse vaja. Muuhulgas on seaduse vastu teatud tähestikurahva grupid, kuna sellesse on sisse kirjutatud ennast libasooliseks pidavaid inimesi puudutavad sätted. Näiteks peljatakse, et mehed hakkavad trügima naistele mõeldud ruumidesse, nagu tualetid ja avalikud saunad. LDP on lubanud, et seaduseelnõu lõppversioonis saavad sellised küsimused vastuse.

Emanuel on kõnealust seadust puudutavasse arutelusse aktiivselt sekkunud ja survestanud dieeti, et see seaduse kiiremas korras heaks kiidaks, hoolimata sealjuures asjaolust, et ta on välisriigi diplomaat, kelle puhul pole selline käitumine heaks tavaks.   

12. mail avaldas Rahm Twitteris videopöördumise, milles peale tema veel viieteist riigi saadikud nõuavad Jaapanilt tähestikurahva "õiguste" seaduse vastu võtmist.

Konservatiivne poliitikakommentaator Yoko Ishii arvab USA suursaadiku Jaapani sisepoliitikasse sekkumise kohta: "Ta ei peaks sekkuma Jaapani siseasjadesse, eriti seaduse puhul, mida pole isegi tema enda kodumaal vastu võetud. Mis annab talle õiguse meid kontrollida? Kas ta üritab meid kultuuriliselt koloniseerida? Paljudel jaapanlastel on juba süda paha selle peale, kuidas suursaadik Emanuel meie riigi siseasjadesse sekkub. Ta tahab meie riigist teha USA provintsi. See omakorda paneb meid soovima hoida USAst nii kaugele eemale kui võimalik. Ma ei saa aru, kuidas ta ei näe, millised tagajärjed on tema kangekaelsel ideoloogial ja egol." 

Kuigi Jaapani konservatiivid hindavad üldiselt head läbisaamist Ameerika Ühendriikidega kõrgelt, on Emanueli sekkumine sisepoliitikasse toonud kaasa üha valjuhäälsemaks muutuva nurina.

Fukui Prefektuuri Ülikooli professor Shimada Yoichi leiab, et Jaapani tähestikurahva seadus on Emanueli jaoks nagu trofee, millega kodumaal teiste demokraatide ees eputada.

Toimetas Karol Kallas